Yuvarlak Kalçalara Nasıl Sahip Olabilirim?

| |

Yuvarlak kalçalara sahip olmak için, en önemli faktör sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersizdir. Hem forma kavuşmak hem de yuvarlak kalçalara sahip olmak için belli başlı hareketleri yapmak önemlidir. Glut güçlendirici egzersiz yapmak, egzersiz sonrası doğru beslenmek ve vücudun iyileşme sürecini doğru takip etmek gerekir. Çünkü egzersiz sonrası kalça kasları kendini onarma sürecine sokar. Tam da bu dönemde doğru miktarda doğru ürünlerle beslenmek gerekir.  

Yuvarlak Kalçalar İçin Püf Noktaları;

 • Protein tüketmek kasları geliştirir fakat her şeyin fazlası zararlıdır. Bu sebeple protein ve karbonhidratı aşırı olmayacak şekilde dozunda tüketmek gerekir.
 • Kilo almak istiyorsanız, daha fazla yemelisiniz, fakat sadece poponuzu şekillendirmek istiyorsanız düzenli yemelisiniz.
 • Günlük tavsiye edilen meyve porsiyonu 4 porsiyon olmalıdır. Bu porsiyon sayısını gün içine bölerek ara öğün olarak tüketebilirsiniz.
 • Egzersiz sonrası protein tüketmek gerekir. Bakliyat, tavuk, yumurta, yağsız kırmızı et ve peynir tüketilmesi gereken ideal proteinlerdir. Özellikle egzersiz sonrası tüketilen proteinler, kas yapımına yardımcı olarak kalçalarda onarıcı görev görür ve şekillendirir.
 • Beslenme düzeninde karbonhidratları eksik etmemek gerekiyor. Beyaz ekmek, makarna ve pirinci hayatınızdan çıkartın. Bunun yerine karbonhidrat ihtiyacınızı, kahverengi pirinç, patates, kuskus ve yulaf tüketerek karşılamayı tercih etmelisiniz.
 • Sağlıksız yağların aksine, sağlıklı yağlar vücut şekillenmesinde avantaj sağlar. Sağlıklı yağlardan zeytinyağı, balık yağı, ceviz, badem ve fındık ezmesi gibi yağları egzersiz sonrası tüketmeniz yararlıdır ve bu yüzden tavsiye edilmektedir. Bu yağlar vücudunuzda orantısız bir birikme yapmadan yuvarlak kalçalara sahip olmanızı sağlayacaktır.
 • Sebzeler çok sağlıklı besinler olup, onlarsız bir beslenme düzeni düşünülemez. Ispanak, brokoli, lahana ve salata antioksidan bakımından zengin besinler olup, kesinlikle tüketilmesi önerilir. Yeşillik tüketmek için belli bir sınır yoktur. Her öğün bol yeşillik tüketmelidir.
 • Egzersizler olmadan bir vücut şekillendirme programı düşünülemez. Özellikle kalça şekillendirme için squats, butt köprüleri ve lunges egzersizleri kesinlikle yapılmalıdır. Bu hareketleri günde 20 kez yapıp her gün tekrarlamak yeterlidir. En az 3 ay boyunca da düzenli olarak devam etmeniz gerekmektedir.

Kalça Çalıştırma Hareketleri;

 • Ayaklarınızı kaçla hizasında 2 yana açın. Dizlerinizi sandalyeye oturacakmış gibi kırın, çömelip tekrar kalkın. Vücudunuzun belden yukarısının dik durmasına özen gösterin. Eğer ilk başlarda zorlanırsanız. Bu hareketi bir sandalye ye tutunarak da yapabilirsiniz.
 • Yere uzanın. Sol ya da sağ tarafınızı dönerek bir ayağınızı havaya kaldırarak açın ve tekrar kapatın. Aynı hareketi 10 kez yaptıktan sonra diğer tarafa dönerek 10 kez de böyle tekrarlayın.
 • Sırt üstü yere yatın. Kollarınızı iki yana koyun. Dizlerinizi bükerek topuklarınız yardımıyla kalçanızı yukarıya kaldırın ve birkaç saniye bu şekilde kalıp, kalçanızı tekrar yere koyun en az 10 en fazla 20 kere olacak şekilde her gün tekrarlayın.
Previous

Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme ve Takip Nasıl Yapılır?

Kredi Notu Hesaplama Yöntemi Nasıl İşliyor?

Next

Yorum yapın