Tavşanlar Çok Korkar mı?

| |

Tavşanlar genel olarak ürkek ve korkak hayvanlar olarak bilinmektedir. Peki, doğru mudur? Bunun doğru olup olmadığını öğrenmek için tavşan davranışlarını sizler için inceledik.

Tavşanlar doğa da av konumunda yer alan canlılar olmaları sebebi ile ürkek yapılara sahip. Bu nedenle yeni bir ortama uyum sağlayabilmeleri epey zaman alabilmektedir. Özellikle de yeni almış olduğunuz bir tavşanınız bulunuyorsa yeni ortamına alışıncaya dek daha dikkatli davranmanız gerekmektedir. Tavşanın yaşadığı ortamlarda çok gürültü sesler çıkartılması tavşanın strese girmesine neden olabilmektedir. Fakat ortamına alışarak kendilerini güvende hissetmelerinin ardından tavşanların ne kadar sıcakkanlı ve sevimli canlılar olduğunu sizler de fark edebiliriniz.

Tavşanlar Güvende Hissetmek İçin Tünel Kazarlar;

Genel olarak tavşanlar kendilerini güvende tutabilmek ve doğum yapmak adına tüneller kazmaktadırlar. Tavşanlar yapı olarak gündüzleri uyuyan ve geceleri aktif yaşayan hayvanlardır. Bu sebeple geceleri kazdıkları tünelleri gündüz saatlerinde sığınak ve dinlenme yeri olarak kullanmaktadırlar. Tavşanlar evlerde yaşadıklarında diledikleri gibi tünel kazma imkanları olmadığı için içgüdüsel olarak bezer mekânı sağlayan, üstü kapalı ve kutu yerlere girmeyi çok sevmektedirler.

Ayrıca ani gürültü ve kokulara karşı kokan tavşanlar grupta bulunan diğer tavşanları tehlike karşısında uyarmak adına arka ayaklarını yere vurma şeklide bir davranış ortaya kıyarlar. Tavşanlar kendi alanlarını belirleyebilmek adına çevrelerindeki bölgelerine idrarlarını püskürterek cinsel bir davranışta bulunurlar. Bu davranış biçimi normal idrardan farklıdır. Çünkü burada amaç idrarlarını yapmak değil bulundukları bölgeye kokularını bırakabilmektir. Şayet tavşanınızın bu meselesini kısa bir süre zarfı içerisinde çözemezseniz bu cinsel davranışları zamanla alışkanlık haline döner ve tavşanınız bunu daima yapabileceğini düşünmeye başlar. Bu durumda da söz konusu alışkanlığını önlemeniz zor olacaktır. Yukarıda da anlatmaya çalıştığımız gibi tavşanlar genel itibari ile ürkek hayvanlardır. Bunun nedeni yaradılış özelliği olarak doğada av pozisyonunda olmalarıdır. Aşırı ve ani seslere ve alışık olmadıkları kokulara karşı korku ve strese giren tavşanlar ilgiye de oldukça düşkündürler. Bu nedenle şayet tavşan edinecekseniz yaşadığı ortamda çok ses olmamasına ve tavşanınız ile sık sık ilgilenmeye dikkat etmeniz gerekir.

Previous

Tavşan Hastalıkları

Yeşil Fasulye ve Faydaları

Next

Yorum yapın