Tavşan Hastalıkları

| | ,

Tavşan hastalıkları oldukça farklılıklar gösterir ancak tavşanlara özel ve sık rastlanan hastalıklar bulunmaktadır. Aşağıda paylaştığımız hastalıkların belirtilerine rastladığınızda tavşanınızı mutlaka veteriner kontrolüne götürmeye özen gösterin.

Tavşan Hastalıkları

İshal;

Tavşanlarda en sık görülen hastalık ishaldir. İshalin görülme nedeni bazı hastalıklardan kaynaklı olabileceği gibi beslenmeye bağlı da olabilir. Günlük olarak yedikleri besinlerin %3 lük kısmı selüloz içeriyorsa onları ishal yapabilir ancak %6’lık selüloz ile bu sorun yaşanmaz. Verilen lifli gıdaların selüloz oranlarının ayarlanması ve ince olmaması ile ishal sorun ortadan kalkacaktır. Tavşanınızın besinlerinde selüloz oranını kuru yonca ve saman gibi yemler ile düzenleyebilirsiniz. İşlenmemiş olan lifli gıdalar ise kolay sindirilemedikleri için tavşanlara oldukça zararlıdır. Beslenme düzeninde yapacağınız ani değişikliklerde tavşanınızın ishal olmasına neden olabilir. Bu nedenle yeni gıdaları ona verirken az az vererek alışmasını sağlamanız gerekir. Henüz yavru olan tavşanlarda da nem oranı az olan besinlerden kaçınılmalıdır. Pelet ve kuru ot beslenmeleri için uygun olacaktır. 3 aylık oldukları zaman sebzeleri ve 6-7 aylık olduklarında da meyveleri vermeye başlayabilirsiniz. Hastalıklara bağlı ishal ise virüs, bateri, protozonlar ya da parazit gibi nedenlerden meydana gelir. Bu durumda da beslenme düzenlerine dikkat edilmelidir. Tavşanınızı stresten uzak tutmak ve hasta olan tavşanlar ile bir araya getirmemek oldukça önemlidir.

Tüy Yutma;

Tavşanlar temizlenmek adına yalandıklarında bağırsak ve midelerinde biriken tüyler kıl yumaklarına neden olur. Tüy değiştirme dönemlerinde çok daha fazla olan trichobezoar yani tüy yutma tavşanlardan yalnızca dışkılama yolu ile atılabilmektedir. Suyu yeterli miktarda almadıklarında tüyler birbirine yapışır ve tıkanmalara neden olur. Bunun önüne geçmenin yolu beslenmesine dikkat ederek sıvı alımını sağlamaktır. Zamanında tedavi edilmediği takdirde ölümle bile sonuçlanabilmektedir.

Kulak Uyuzu;

Bu hastalığın nedeni psorotes cuniculi’dir. Tavşanların birbirleri ile temas etmeleri ile bulaşır. Kulakta sulanma, kabuklanma ve tahrişe neden olmaktadır. Kulakta başlar ve yukarıya doğru yayılır. Huzursuzluk, kaşıntı ve kulaklarını sallamaları belirtilerdendir. Tedavi edilmemesi halinde sinir sistemi ve orta kulak etkilenir ve farklı bölgelere yayılabilir.

Pastörellozis Hasatlığı;

Stres nedeni ile ortaya çıkan bu hastalık pasteurelle bakterileri nedeni ile oluşur. Solunum yolu ve aynı malzemelerin kullanımı sebebi ile diğer tavşanlara da bulaşabilir. Bazı tavşanlar söz konusu hastalığın taşıyıcısıdırlar. Vücuda giren bakteriler lenf ya da kan yolu ile tüm vücuda yayılır ve pek çok organa etki eder. Hızlı seyretmesi halinde ani ölümlere neden olabilen hastalık yavaş seyrettiğinde vücutta iltihaplanmalara sebebiyet verir.

Tyzzer’s Hasatlığı;

İshal ile kendini göstererek hastalık aşırı sıvı kaybı nedeni ile ölüme sebep olur. Başlangıç aşamasında belirti vermeyen bu hastalık oldukça bulaşıcıdır ve sıklıkla yavrularda görülür. Tedavi edilmemesi halinde tavşanlar 1-2 gün içerisinde ölebilirler.

Previous

Stres ve Yan Etkileri

Tavşanlar Çok Korkar mı?

Next

Yorum yapın