Spor Yaptım, Ne İstersem Yiyebilirim (Mi)?

| | ,

Sağlıklı yaşam için doğru beslenme, düzenli uyku ve egzersiz gibi unsurlar ayrılmaz bir bütündür. Herkes yaşına uygun makul seviyelerde spor yapmalı, herhangi bir rahatsızlığı olmadığı sürece yeterli ve dengeli beslenme kurallarına uymalıdır. Diyet gerektiren bir rahatsızlık söz konusu ise doktor tavsiyesine uyularak diyet yapılmalı kulaktan dolma diyetlerden uzak durmalıdır.

Spor yapmayı bir yaşam tarzı olarak seçmek, sabah erken saatlerde ya da akşam serinliğinde hiçbir şey yapılamasa bile tempolu yürüyerek hareket etmelidir. Spor yapmak için mutlaka spor salonlarına gitmek akla gelmemeli, aksine açık havada yürümek, bisiklete binmek, yüzmek gibi tempolu aktiviteler tercih edilmelidir.

Spor Yapmanız İstediğiniz Her Şeyi Yemeniz Anlamına Gelmez

Spor yapmak sadece bedensel anlamda fayda sağlamaz. Zihinsel arınma anlamında da son derece yararlıdır.

“İçki ve sigara tüketmek” gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak için nasıl önce zihinde bitirmek gerekiyorsa, çok ve gereksiz yemekten kurtulmak için de yine kişinin zihinde bitirmesi gerekmektedir. Çünkü gereğinden fazla yemek, zararlı, kilo yapan, yağlandıran gıdalar tüketmek ne kadar spor yaparsanız yapın sizin sağlığınızı zedeleyecektir. Yani, nasıl olsa “spor yaptım ne istersem yiyebilirim” diye bir şey yoktur. Bu bakış açısı kişinin kendisini kandırmasından başka bir şey değildir.

Mutfak Kültürünüzü Gözden Geçirin

Aileler alışıla gelen mutfak kültürlerinden kolay vazgeçemezler. Yöresel beslenme alışkanlıklarını yeni nesillerine taşıyarak beslenme tercihlerini belirlerler. Oysa aile bireylerinde aşırı kilolu kişiler varsa mutfakta değişmesi gereken şeyler var demektir. Örneğin katı yağ (margarin) yerine sıvı yağ, beyaz ekmek yerine esmer ekmek, pirinç yerine bulgur, şekerli çay ve kahve yerine sade çay ve kahve içmek, bol yeşillik tüketmek vb. gibi yeni değişimlere geçiş yapmak gerekmektedir.

Previous

Golf Nasıl Oynanır?

Emekliye Kredi Veren Banklar

Next

Yorum yapın