Sosyal Bebek Yetiştirme

| | , ,

Hiç şüphesiz ki tüm anne babaların ortak istekleri kendilerine güvenen, sosyal çocuklar yetiştirebilmektir. Gerçekten çocukların sağlıklı gelişimleri açısından özgüven ilk sıralarda yer almaktadır ancak özellikle de çocuğu utangaç olan aileler bakımından bu durum daha zordur.

Sosyal Bebek İçin Özgüven Oldukça Önemlidir

Özgüven çocukların doğumlarından itibaren tüm ebeveynlerin uğraştıkları bir konudur. Çocuğun özgüvenini geliştirebilmek, var olan özgüveni korumak ve artmasına yardımcı olmak, çocuk yetiştirme becerileri arasında ilk sırada gelmektedir. Çünkü yeteri kadar gelişmiş özgüven duygusu, çocuklarda hem öğrenme yetisini hem sosyal ilişkilerde başarılı olmayı hem de gelişim yüzlerine etki eden çok önemli bir duygudur.

Özgüven bir bireyin duygularını, kişilik özelliklerini, duygularını, görünüm, beceri, yetenek, toplumsal olarak kabul edilinirliği, nasıl ve ne dereceye kadar değerlendirerek kabul edip onaylaması ile alakalıdır. Örneğin bir çocuğun sahip olduğu becerileri sahip olmak istedikleri ile bire bir olarak örtüşmüyorsa bu durumda çocuk kendisini yetersiz hissedebilir ve içinde bulunduğu durum onun özgüven duygusunun düşük olmasına yol açabilir. Bu da çocuğun toplumsal ilişkilerini ve ders başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Özgüven kısaca açıklamak gerekirse farklı biri için anlam ifade etmeyen öznel bir değerlendirmedir.

Çocuklar, olgunlaşmaya başladıkça sahip oldukları becerileri kendi kendilerini değerlendirerek, özgüvenlerini biçimlendirmeye başlayacaktır. Bu süreçte aile başta olmak üzere öğretmenler ve yaşıtları gibi farklı kaynaklardan da beslenmektedirler. Bu nedenle okul çocuklar için önemli bir kaynaktır ve tam da bu yüzden çocuğun okul ile alakalı olarak söylendikleri net olarak dinlenmeli yalnızca okulda yaptıklarını değil hissetliklerini de öğrenmeye çalışmak gereklidir.

Sosyal Bir Çocuk Yetiştirmek İçin Anne ve Baba Nasıl Yardımcı Olur?

  • Çocuğa sınırları belli, sevginin net bir şekilde ifade edildiği bir ev yaşantısı sağlanmalıdır.
  • Ebeveynlerin çocuklarından beklentileri onun yapabilirliği ve yetenekleri ile aynı doğrultuda olmalıdır.
  • Okulla alakalı yetersizliklerin değil başarıların üzerinde durulmalıdır.
  • Başarı ile neticelenmese dahi çabaları takdir edilmeli, çalışmaların bizi mutlu ediyor tarzı yüreklendirici sözler ile çocuk motive edilmelidir.
  • Çocuğa kendiişlerini kendi yapabilmesi için fırsatlar tanınmalı.
  • Duygu, inanç ve düşüncelerini; dürüst, açık ve başkalarının haklarına saygı duyarak, karşısındaki bireyi ezmeye çalışmadan, incitmeden ve aşağılamadan ifade etmesi sağlanmalıdır.
Previous

Pedagogların Bebeğiniz İçin Önerileri

Stres ve Yan Etkileri

Next

Yorum yapın