Sigortasız Kişiye Kredi

| |

Krediye ihtiyacı olan kişiler, bankalardan kredi alarak ihtiyaçlarını giderirken diğer taraftan geri ödemelerini de aksatmadan krediyi aldığı bankaya her ay ödemelidir.

Çalışıyorum Fakat Sigortam Yok Kredi Alabilir Miyim?

Günümüzde maalesef sigortasız ve kaçak çalıştırılan pek çok kişi bulunmaktadır. Sigortasız olarak çalışan kişiler ise gelirlerini resmi olarak ispatlayamadığı için bankalar bu gibi durumlarda kredi talep eden sigortasız kişilere kredi vermek istememektedir.

Ancak, günlük yevmiye ile çalışan, sigortası olmayan ya da çalışmayan kişilerin bankalardan kredi talep etmesi durumunda bazı şartları yerine getirme koşulu ile düşük miktarlarda kredi veren bankalar bulunmaktadır.

  • Bu kişiler sigortasız olsa da üzerine kayıtlı taşınmaz malı var ise ve bu malını teminat olarak gösterirse bankalardan kredi alabilirler.
  • Bir diğer seçenek, güvenilir kefil göstererek de bankalardan kredi alabilirler.
  • Kendileri sigortalı olmasa da kira geliri varsa, kira gelirini kiracısı ile yaptığı kontratı gelir belgesi olarak bankaya ispat etmesi yeterli olmaktadır.
  • Ayrıca tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişiler de kooperatif aracılığı ile belli dönemlerdeki tarımsal gelirlerini kooperatiflerin marifeti ile belge olarak beyan etmesi de yeterli olmaktadır.

Kredi Çekmek İçin Kefil Göstermem Şart Mı?

Kefil göstermek bankaların güven duyabileceği şartlarda ise olumlu sonuç alınır yani kredi talebi onaylanabilir. Fakat mutlaka kefil göstermek şart değildir. Örneğin üzerinize kayıtlı taşınmaz malınız varsa onu teminat olarak göstererek de kredi alabilirsiniz. Teminat göstereceğiniz taşınmaz malınız borcunuzu aksatmanız ya da ödememeniz durumunda banka tarafından haciz edilerek el konulabileceği anlamına geldiğini de göz ardı etmemelidir.

Sigortasız Olan Kişilere Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Hiçbir banka sigortası olmayan kişiye kredi vermez. Bankalar müşterisine destek olurken diğer taraftan da bankalarının menfaatlerini düşünmek durumundadır. Yani resmi olarak belli bir gelir seviyesinde olduğunu belgeleyemeyen kişilere hiçbir banka kredi vermez. Fakat, sigortası olmasa dahi gelirlerini belgeleme koşulu ile kredi alabilirler. Kontratlı kira geliri, bir şirkete ortak olduğu için kâr payı geliri, çiftçi olup kooperatifler aracılığı ile hasat mevsimi gelirinin ispatı gibi belgeler ile başta Ziraat Bankası olmak üzere bazı bankalar da kredi vermektedir.

Previous

Kredi Notu Hesaplama Yöntemi Nasıl İşliyor?

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Next

Yorum yapın