Selülitli Görünümü Azaltmak İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

| | , ,

Selülit, kan dolaşımının bozulması ve cilt yüzeyinin altında aşırı yağ birikmesinin neden olduğu bir dolaşım bozukluğudur. Özellikle karın ve kalça bölgesinde toplanan, portakal kabuğu görüntüsü şeklinde kendini gösteren rahatsızlıktır. Selülit, hormonal bozuklukla oluşabileceği gibi, genetik faktörler ve yaşam tarzının da tetiklediği bir hastalıktır. Selülit görünümünü azaltmak için sadece kilo vererek zayıflamak yeterli değildir. Asıl önemli olan beslenme alışkanlıklarını değiştirerek sağlıklı beslenmeyi yaşam felsefesi edinmektir. Sağlıklı beslenerek hem kilo verebilir hem de selülitli görünümden kurtulabilirsiniz.

Selülitli Görünümde Kurtulmak İçin Beslenme Tavsiyeleri;

Su;

Yeterince su tüketmek, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını ve vücuttaki biyokimyasal olayları düzenler. Vücutta ödem oluşmasını önlediği gibi vücutta fazla ödem varsa atılmasını sağlar. Bu sebeple özellikle selülit şikâyeti olan kişilerin günde 2-3 litre su tüketmesi gerekir.

Keten Tohumu;

Keten tohumu Omega3 yağ asidi bakımından zengin olan bir besindir. Damarları genişleterek kan dolaşımının rahatlamasını ve dolayısıyla selülit oluşumunu önler.

Kereviz;

Kereviz sağlık açısından önemli bir sebzedir. Kan damarlarının kasılmasını önler. Olası kalp hastalıklarını önlediği gibi, kan dolaşımını rahatlatması da selülit oluşmasını önler.

Muz;

İçeriğindeki potasyum sayesinde kan basıncını düşürerek dolaşım sistemini rahatlatır. Selülit oluşumunu engelleyen muz dışında potasyum bakımından zengin sebze ve meyveler, fasulye, bezelye, karpuz, avokado ve havuçtur.

Ananas;

Ananas, içerisinde bulundurduğu enzimler sayesinde vücuttan fazla su atımına yardımcı olur ve bölgesel ödemi engeller. Bu etkisi sayesinde selülit oluşumunu da engellemiş olur.

Kereviz;

Kereviz kan dolaşımını rahatlatır. Dolayısıyla selülit oluşumunu engeller.

Maydanoz -Brokoli -Karnabahar;

Bu besinler, C vitamini açısından zengindir. Bunun yanı sıra kolajen yapımında da önemli rol oynarlar. Deri altındaki bağ dokunun güçlenmesini sağlayarak selülitli görünümün azalmasına yardımcı olurlar.

Yeşil Çay; 

Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay, metabolizmayı ve dolayısıyla yağ yakmayı hızlandırır.

Balık;

Somon, uskumru gibi yağlı balıklarda bulunan Omega3 damarları genişleterek kan akışını ve dolaşımı kolaylaştırır.

Genetik faktörlerin yanında hareketsizlik, hamilelik ya da yaş faktörüne bağlı bağ dokularının zayıflaması sonucu ortaya çıkan selülitten kurtulmak için, sağlıklı beslenmek önemlidir. Fakat sağlıklı beslenmenin yanı sıra dikkat edilmesi gereken konularda vardır.

  • Düzenli spor yaparak kan dolaşımını düzenlemek gerekir.
  • Uzun süreli ve şok diyetlerden uzak durmak gerekir.
  • Aşırı alkol, sigara, kafein ve asitli içeceklerden kaçınmak gerekir.

Aşırı tuz, şeker, yağ ve karbonhidrattan vazgeçmek gerekir.

Previous

Flash Player Nedir? Neden Adobe Flash Player?

Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Çalışır?

Next

Yorum yapın