Saçlarınızı Kolayca Uzatmak İçin İpuçları ve Tüyolar

| | ,

Kısa saçların uzaması biraz zaman alır. Uzama sürecinde saçlara şekil vermek en büyük problemdir. Fakat bu süreçte saçların kendiliğinden uzamasını beklemek yerine bazı yöntemlerle saçları daha hızlı uzatabilirsiniz. Saçların sadece hızlı uzaması değil, sağlıklı da uzaması gerekir.

Saçları Hızlı ve Sağlıklı Uzatacak Yöntemler;

Sağlıklı Beslenin;

Yeme alışkanlıkları hayatımızın her safhasında önemlidir. Sağlıklı bir vücut için sağlıklı beslenmek gerektiği gibi, sağlıklı saçlar ve sağlıklı tırnaklar içinde sağlıklı beslenmek gerekir. Bol su tüketmeli ve vücut için gerekli vitaminlerde eksiklikler var ise vitamin takviyesi alınmalıdır.

Saça Zarar Verecek İşlemlerden Kaçının;

Jöle, saç spreyi, saç köpüğü gibi kimyasal maddelerden uzak durun. Mutlaka kullanmanız gerekirse akşam yatmadan yıkayarak saçınızdan arındırmalısınız.

Doğal Yağlarla Bakım Yapın;

Saçlarınıza düzenli olarak doğal yağlar ile bakım yaparsanız hem saçlarınız daha hızlı uzar hem de beslenerek saç kökleriniz nemlenir. Doğal nemlendirici yağ olarak, zeytinyağı, tatlı badem yağı, avokado yağı veya Hindistan cevizi yağı gibi yağlar kullanabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız doğal yağın içerisine B vitamini ampulü kırabilirsiniz. B vitamini saç uzamasına yardımcı olan bir vitamindir.

Kurutma Makinası ve Saç Şekillendiricilere Dikkat Edin;

Saç kurutma makinasını ve saç şekillendiricileri (saç maşaları) mümkün olduğu kadar kullanmamaya özen gösterin. Çünkü saçları kuruturken ve şekil verirken zedeleyen bu makinaları mutlaka kullanmanız gerekiyorsa, öncesinde saçınıza ısıdan koruyucu kremlerden uygulayın. Özellikle yaz aylarında saçlarınızı duştan çıktıktan sonra, sadece havlu ile nazik hareketler yaparak kurulayın.

Saçlarınızı Tararken Dikkat;

Saç taraklarının özellikle dişleri yuvarlak olanlarını tercih edin.  Bu taraklar saç köklerine masaj yapacağı için saç taramaya uygundur. Sert ve uçları sivri tarak kullanmaktan kaçının. Ayrıca saçlarınızı sabah duştan çıktıktan sonra nemli iken taramayı tercih edin. Aksi halde kuru saçı tararsanız saç kırılmaları ve dökülmeler meydana gelir. Eğer tarayacağınız zaman saçlarınız kuru ise, tarağınızın ucunu nemlendirerek ya da saçlarınızı hafif nemlendirerek taramalısınız.

Biotin ve Çinko Tüketmeye Özen Gösterin;

Biotin saç uzamasında ve saç güçlenmesinde oldukça etkili bir elementtir. Bunları doğal besinlerle vücudunuza alarak saçlarınıza destek olabilirsiniz. Biotin, süt, yumurta ve kepekli tahıllarda bulunan bir B vitaminidir. Bu gıdaları tüketerek bu vitaminleri vücudunuza doğal yollardan alabilirsiniz. Böylece B vitamini eksikliğini gidermiş olursunuz ve sadece saçlar değil, tırnakların da uzamasına, kırılmamasına destek vermiş olursunuz.

Saçınızı Her Gün Yıkamayın ve Düzenli Kestirin;

Fazla saç yıkamak saç köklerini kurutacağı için, saçlar kurur ve sağlıklı uzayamadan dökülür. Duş alırken bir sabah saç yıkıyorsanız, diğer sabah saçınızı yıkamadan vücudunuzu yıkayın. Böylece saç köklerinizin doğal yağlanmasını sağlayacaksınız. Saç uçlarındaki ince, kırık ve sağlıksız saçları düzenli kestirirseniz (kırıklarını aldırırsanız), saçlarınız daha sağlıklı ve hızlı uzar. Bu yüzden 2 ayda bir saçlarınızın uçlarından 1,5-2cm aldırmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Saçı Toplarken Dikkatli Olun;

Özellikle yaz aylarında saçları uzun bayan erkek herkes saçlarını toplar. Fakat saç toplarken saçları çok sıkı toplamak saç köklerini güçsüzleştirir ve dökülmelere sebep olur. Bu yüzden de saçlarınızı toplarken, gevşek ve rahat tokalar kullanarak toplamaya özen gösterin.

Previous

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Çınar Yaprağı Örgü

Next

Yorum yapın