Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

| |

Saç dökülmesi, kadın – erkek herkesin en büyük korkulu rüyalarındadır. Kel kalmak istemeyenler, bu sorunla baş etmek için birçok arayış içine girecektir. Günümüzde dökülen saçları anlık olarak kapatacak birçok ürün satılmaktadır. Ancak bu ürünler geçici fayda sağlar. Saç konusunda kalıcı bir çözüm arayanların ortak noktası saç ekimi olmaktadır.

Son yılların en moda işlemlerinden birisi olan saç ekimi, dökülen saçların yerine yenilerinin konulması işlemi olarak bilinmektedir. Başlangıçta biraz zorlu bir işlem olmasına rağmen, sonuç olarak istenileni verecektir.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, kişinin başında bulunan ve sağlıklı köklere sahip olan bölgeden alınan saç köklerinin dökülen yerlere ekimi işlemidir. Son yılların beğeni toplayan tekniklerinden birisi olan saç ekimi, steril bir ameliyat ortamında yapılmaktadır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi yaptırmak isteyen bir kişi, öncelikle ayrıntılı saç muayenesine girmelidir. Bu muayenede saç ekimi yapılacak bölge ve kök alınacak bölge belirlenir. Bu işlem için saç analiz cihazları kullanılmaktadır. Sağlıklı köklerin tespit edilmesinin ardından alınabilecek kök sayısı belirlenir. Sayının belirlenmesinin ardından ekim işlemi için hazırlık aşamasına geçilir.

Saç ekimi uzun süren bir işlemdir. Ameliyat ortamında gerçekleştirilir. Saç ekiminin kaliteli olması sağlıklı saç yoğunluğuna, alınan saçın kalınlığına, saç tipine ve rengine göre belirlenecektir. Açık renk ve ince telli saçlar, koyu renk ve kalın telli saçlara oranla daha zorludur.

Saç Ekimi Kim Tarafından Yapılmalıdır?

Saç ekimi oldukça önemli bir işlemdir ve mutlaka bir uzman cerrah tarafından yapılmalıdır. Genel olarak bu işlemi plastik cerrahlar ve dermatologlar gerçekleştirmektedir. Uzman cerrah, işlem sırasında başın yan ve arka kısmında bulunan sağlam köklerden bir kısmını alır. Bu kökler dökülme olan yerlere ekilecektir. Ekim öncesinde lokal anestezi ile sorunlu bölge uyuşturulur. Saç ekimi sırasında kişi hiçbir ağrı ya da sızı hissetmez.

Saç Ekimi Sonrası Neler Yaşanır?

Saç ekim işlemi sonrasında da kişi çok fazla ağrı hissetmeyecektir. Saç ekimi işleminin ardından işlem yapılan bölgede kırmızı yaralar ve kabuklanma görülebilir. Bu kabuklanmanın önlenmesi için ekilen bölgenin her gün yıkanması ve doktorun vereceği nemlendiricilerin uygulanması gerekmektedir. İşlemin ardından 7 – 10 gün içinde kabuklanma tamamen yok olur. Ekim sonrası kabuklanmanın dökülmesi sırasında ekilen saçlardan da dökülme olabilir. Bu gayet doğal bir durumdur. Kişi, kabuklanmanın bitmesiyle saç ekimi öncesi görüntüsüne kavuşur. Bundan sonra gelen 3 aylık dönemde ise ekilen saçlar uzamaya başlayacaktır. 9. Ayda saç ektiren kişinin saçlarında gözle görülür farklılıklar oluşur. Kısaca 1 yıllık süre içerisinde ekilmiş saçlara istenilen şekil verilebilecek duruma gelinir.

Saç Ekiminin Bir Zararı Var mıdır?

Saç ekiminin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Saç ekim işlemi sırasında yapılan anestezi hiçbir zarar vermemektedir.

Birden Fazla Kez Saç Ekilir mi?

Saç ekimi yapılan bölgede zamanla saç dökülmesi olabilir. Bu dökülme, ekim işlemi sırasında iyi tutunamayan köklerden dolayı olmaktadır. Dökülmenin oranına bağlı olarak saç ekimi işlemi tekrarlanabilir.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Saç ekim işlemi ortalama olarak 3 – 5 saat kadar sürmektedir. Ekimin yapılmasının ardından ekilen bölge sarılır ve geniş bir şapka kullanarak başın korunması istenir.

Saç Ekimi Her Yaşta Yapılabilir mi?

Saç ekimi için herhangi bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Her yaştan saç dökülme sorunu yaşayan kişilerde işlem uygulanabilir. Bu işlemin yapılmasında belirleyici kıstas, saç dökülme oranıdır. Saç derisinde gereğinden fazla dökülme durumu varsa yaşa bakılmaksızın saç ekim işlemi gerçekleştirilir.

Previous

Tırnaklarınız Sağlık Sorunlarınızı Ele Veriyor

Hamile Kalmak İsteyenler Bu Gıdalardan Uzak Durmalı

Next

Yorum yapın