Pedagogların Bebeğiniz İçin Önerileri

| | ,

Alanında uzman pedagoglar ebeveynlere sağlıklı bebek gelişimi için pek çok öneride bulunmaktadır. Biz sizler için pedagogların bebek gelişimi için en sık vermiş olduğu önerileri derledik. Yazımızdan kolaylıkla önerileri öğrenebilir ve bebeğinizin gelişim sürecini oldukça olumlu olarak geçirmenin püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

İşte, pedagogların bebekler için önerileri;

0-3 Yaş önemlidir. İnsanın yaşamı boyunca en hızlı olarak geliştiği dönem anne rahminde geçen zamanı ile doğumun ardında ki ilk aylardır. Bu sebeple bebeklerin zihinsel gelişimleri ve sağlıklı büyümeleri için 0-3 yaş süreci oldukça kritiktir. Çünkü bu süreçte bebekler oldukça hızlı bir şekilde büyüyerek gelişirler. Sonraki dönemlerinde ise bebeklerin büyüme ve gelişim hızlarında düşüş meydana gelir. Özellikle de beyin gelişimi açısından 0-3 yaş dönemi ciddi önem taşır. Çünkü beyin gelişiminin yaklaşık olarak %80’ni bu süreçte tamamlanır ve bebeklerin beyin ölçüsü neredeyse yetişkinlikteki büyüklüklerine ulaşmaktadır. Üstelik bu süreçteki ihmal ve hatalın telafisi ne yazık ki mümkün değildir.

Şayet bu süreçte çocuk ihmal edilir, kaliteli ve kesintisiz olarak uymaz, sağlıklı beslenmez ve iyi beslenmezse kesinlikle beyin gelişiminde geriliğe sebep olur ve ileriki dönemlerde bunu telafi etmek söz konusu olmaz.

Gece Uykularına Özen Göstermelisiniz

Bebeklerin sağlıklı olarak gelişmeleri açısından kesintisiz gece uykusunun en az beslenme kadar önem taşıdığı bilinmektedir. Çünkü bebekler uyuyarak büyürler ve uyku esnasında özellikle de karanlıkta melatonin hormonu salgılanır. Bu hormonun salgılanmasının bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemi oldukça fazladır.

Uyku esnasında bebeğin gün içerisinde çalışmayan kasları da çalışmaya başlar ve enerji depoları tazelenir. Bebeklerin beyinleri uyku esnasında da çalışmaya ve gelişmeye devam eder. Uyanık dönemlerinde bebeklerin öğrenmiş olduğu şeyler uyku esnasında organize edilir ve beyne kayıt edilir. Bu sayede beyindeki nöronlar arasında bağ oluşarak güçlenir. Uykunun kalitesi ve süresi tüm bu gelişmelerin olabilmesi açısından büyük önem taşır. İyi olarak uyuyan ve dinlenen bebek uyku öncesinde depolamış olduğu tüm bilgileri hafızasına tamamen düzenli bir halde kaydetmiş olarak yeni güne enerji dolu başlayacağı için uyanık olduğu zaman diliminde bebek yeni şeyler öğrenmek için daha istekli olur ve çok daha kaliteli oyunlar oynar.

Previous

Karette Karette Kaplumbağaları

Sosyal Bebek Yetiştirme

Next

Yorum yapın