Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

| |

Kredi kartı kullanan, kredi çekmiş ve taksitlendirme ile geri ödeme taksitlerini ödemekte olan kişiler vefat etmeleri durumunda bu kişinin borçları ne olur sorusu hep merak edilmektedir. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda borçlar mutlaka alacaklı olan muhataba ödenmektedir.

Ölen Kişinin Borçlarını Kim Öder?

Ölen kişinin mirasçıları nasıl o kişinin tüm mal ve paralarını paylaşıyorlarsa borçlarını da ödemek durumundadır. Ancak Borçlu iken ölüp, mirasçıları bu borcu kabul etmemesi durumunda reddi miras (mirasın reddi) davası açarak hem ölen kişinin mirasından vazgeçmekte hem de kalan borcunu üstlenmeme gibi yasal haklarını kullanmaktadır.

Bankalar bu gibi durumları göz önünde bulundurarak kredi verdikleri kişilerin hayat sigortasını yaptırarak kendilerini (bankalarını) güvence altına almaktadır. Hayat sigortası kredi borcunun başladığı aydan başlayarak borç bitimine kadar devam etmektedir. Böylece borçlunun ölmesi durumunda sigorta kalan borcu ödemekte ve mirasçılarına herhangi bir borç kalmamaktadır.

Hayat Sigortası Yaptırmanın Avantaj ve Dezavantajları

Avantajları;

  • Borçlu iken ölen kişi öldükten sonra mirasçılarına borç bırakmamış olur.
  • Mirasçıları tarafından olumsuzlukları ile anılmamış olur.
  • Banka müşterisinin ölümü ile alacağını tahsil edememe gibi durumlar yaşamamış olur.

Dezavantajları;

  • Krediyi zaten ihtiyacı olduğu için alan kişi, ayrıca hayat sigortasına ek ödeme yapmak zorunda kalmaktadır.

Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Kredi çeken kişinin küçük miktarlarda ihtiyaç kredisi talep etmesi durumunda banka hayat sigortası yaptırmayı tavsiye etmektedir. Zorunluluk yoktur. Ancak ev kredisi, yüklü miktarda ihtiyaç kredisi, araba kredisi gibi durumlarda Banka hayat sigortasını zorunlu tutmaktadır.

Sigortalı Olduğu Halde Hangi Durumda Sigorta Ödeme Yapmaz?

Sigorta yaptırmak her zaman için doğru bir karardır. Ancak sigorta yaptırırken hiç dikkate alınmayan bazı detaylar bulunmaktadır. Örneğin;

  • Borçlu olan kişinin ölümünün intihar gibi şaibeli olması durumunda sigorta para ödemek istemez hatta otopsi isteyebilir.
  • Ayrıca, sigorta yaptıran kişi bir rahatsızlığı olduğunu saklarsa ve ölümü sonrası sigorta bunu ispatlarsa yine sigortanın bu borcu ödememe gibi bir hakkı doğmaktadır. Şayet bir rahatsızlığı olduğunu beyan ederek sigorta yaptırırsa sigorta aidatları daha yüksek miktarlarda tutacağından borcu kapatmayı reddedemez.
Previous

Sigortasız Kişiye Kredi

Kredi Notunda Riskli Rakamlar

Next

Yorum yapın