Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

| |

Öğrenciler, öğrenim süresince ailelerinin desteğinin yanında bankalardan da finansal anlamda destek almaktadır. Talep edilen kredi öğrencinin geri ödemesini zorlamamalıdır.

Bankalar, sınırlı limitlerde üniversite öğrencilerine kredi çıkararak destek vermektedir. Özellikle de ailelerinden uzak farklı illerde okumak zorunda kalan öğrencilerin bu krediye oldukça ihtiyacı vardır. Öğrenciler sınırlı harçlığı olduğu için en düşük faizle kredi veren bankaları tercih etmelidir. Bunun için de öğrenciye kredi veren bankaların kredi faizinin ne kadar olduğunu mukayese etmeleri (karşılaştırmaları) gerekmektedir.

Öğrenci Kredisi Çekmek İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Bankalar öğrencilere öğrenim kredisi verebilmek için bazı belgeler istemektedir.

  • Kimlik (nüfus cüzdanı fotokopisi),
  • 18 yaşını doldurmuş, 19 yaşından gün almış olması,
  • Öğrenci olduğuna dair mühürlü, onaylı öğrenci belgesi,
  • Kredi limitinin daha yüksek olması durumunda güvenilir kefil göstermesi istenmektedir.

Bu maddeleri yerine getiren her öğrenci, öğrenim kredisi veren her bankadan kredi alabilir. Ancak istisnai durumlarda bazı bankalar 20 yaşın dolması durumunda kredi vermektedir.

İş Bankası;

İş bankasından “eğitim kredisi” adı altında kredi alarak eğitim masraflarınıza destek olarak kullanabilirsiniz. İş Bankası %3 faiz oranı ile kredi vermektedir. İş Bankasından daha düşük faizle öğrencilere kredi veren bankalar vardır.

Denizbank;

12 ay ile 60 ay vade arasında %3,01 faiz oranı ile kredi vermektedir. Bu faiz oranı 3 ay ile 12 ay arası vadelerde %2,91 faiz oranı olarak belirlenmektedir.

Ziraat Bankası;

10.000 TL. üzeri faiz oranı %1,90 olup, 35 ay vade ile öğrencilere kredi vermektedir.

ING Bank;

ING Bank “Ders çalışma kredisi” adı altında 48 ay vade, %1,64 faiz oranı ile kredi vermektedir. Kredi limiti azami 50.000 TL’dir.

TEB (Türkiye Ekonomi Bankası);

Öğrencilere %1,90 faiz oranı ile kredi vermektedir. Ayrıca Hayat sigortası da yapıldığında ek olarak sigorta ücreti ilave edilmektedir.

Bu bankalar dışında daha pek çok banka öğrenciler için farklı faiz oranlarında öğrenime destek için kredi vermektedir. Öğrenci kredisi limitleri geri ödemeleri öğrencileri zorlamaması için sınırlı limitlerde tutulsa da kefil gösterilmesi gibi durumlarda daha yüksek limitlerde kredi verilebilmektedir.

Previous

Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi Skorunuzu Artırmanın Basit Yolları

Next

Yorum yapın