Kredi Notunda Riskli Rakamlar

| |

Kredi notu, banka müşterilerinin finansal hareketliliğindeki düzenli, güvenli, istikrarlı bir biçimde işleyişinin ya da tam aksi olumsuzlukların notla değerlendirilmesidir. Yani kredi ya da kredi kartı kullanan kişilerin bankaya ödemesi gereken borçlarının taksitlerini geciktirmek ya da hiç ödememe gibi bazı sıkıntılar yaratması durumlarda kredi notları düşmektedir.

Kredi notunun düşmesi istenmeyen bir durumdur. Çünkü bu not, borçların tümü de kapatılsa 5 yıl süre ile Merkez Bankasının kara listesinde görülmektedir. Tekrar kredi çekmek gibi bir ihtiyaç doğduğunda ise bu düşük notun hala bankalar açısından güvensizliğinin devam ettiğini anlamı taşımaktadır.

Kredi Notunun Rakamlarla İfade Edilen Karşılığı

  • 0- 500 puan arası Borcuna sadık olmayan, bankaların güvenmediği, idari takip, adli takip, ipotek gibi durumlara neden olan kişilerin notudur.
  • 500- 800 puan arası düşük kredi ve az limitli kredi kartı kullanan kesimdir. Geçmişe dönük bakıldığında güven sarsmış, ödemelerini gecikerek ödemiş, güvenilmese de düşük limitlerle kredi verilebilen az güven duyulan kesimdir denebilir.
  • 800- 1100 puan arası düşük risk grubu olarak adlandırılan kesimdir. Güvenilir kişilerdir kredi ve kredi kartı talepleri geri çevrilmez.
  • 1100- 1900 arası puan bu puana sahip olan kişiler en güvenilir kişilerdir. Bankalar bu müşterilerine istedikleri kadar kredi verebilirler. Yani yüksek seviyede güven duyulan risksiz kesimdir.

Herkesin kredi notu vardır. Bu not Merkez Bankasının tüm banka hareketlerinden toplanarak sistemli bir biçimde işlenmesi ile elde edilen notlardır. Müşterinin banka ile olan finansal hareketlerinin adeta öğrenci karnesi gibi rakamlarla ifade edilen güven derecesi rakamları olarak düşünmedir.

Riskli rakamlar sadece kredi ya da kredi kartı talep etme durumunda bakılan notlar değildir. Diğer finansal hareketlerde de kişinin ne kadar güvenilir olduğunu ifade eden rakamlardır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notu bankalardan ve finansal kuruluşlardan öğrenilmektedir. Bunun için herhangi bir bankaya giderek kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Kredi kayıt bürosu da artık kredi notlarını isteyen herkes ile paylaşmaktadır. Ya da zaten kredi kartı veya kredi talep ettiğinizde sizin kredi notunuzun uygun olup olmadığı bankalar tarafından size söylenecektir.

Previous

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Kredi Risk Raporu Nedir?

Next

Yorum yapın