Kredi Notu Hesaplama Yöntemi Nasıl İşliyor?

| |

Bankalar, para hareketliliğinin fazla olduğu, kredi veya kredi kartı talep eden kişilerin taleplerine de yanıt veren kurumlardır. Her bankanın kredi ya da kredi kartı verme konusundaki kriterleri birbirine benzese de bazı farklılıklar da olmaktadır.

Bankalar kredi vermeden önce müşterisinin kredi notuna bakar. Şayet güven veren bir puana sahipse hiç tereddüt etmeden istenilen limitte kredi verir. Aksi durumlarda yani kredi notunun düşük olması durumunda ise ya kredi talebini onaylamaz ya da çok düşük limitli kredi verir hatta kefil şartı da koyarak bankanın güvenini sağlar.

Kredi Notu Hesaplamada Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

Aylık Gelir; Gelir akışı düzenli olmayan, para kazansa da sosyal güvencesi bulunmayan kişiler banka tarafından güven vermeyen kişiler olarak adlandırılır. Çünkü bankalar kredi ya da kredi kartı verdikleri kişinin aylık düzenli olarak geri ödemelerini yapmasını istemektedir. Sosyal güvenceli ve düzenli maaş alan kişiler (bordroya bağlı kişiler) ise bankaların tercih ettiği kişilerdir.

Yaş Kriteri;

Bankalar 18- 65 yaş aralığı dışındaki yaşlarda olan kişilere kredi vermek istemez. Bu nedenle ya güçlü kefil ya da ipotek gibi teminatlar şartını öne sürerek bankasını güvence altına alır. 65 yaş üstü kişilerden kefil ve ipotek yerine hayat sigortası yaptırılmasını şart koşar. Çünkü 65 yaş üstü kişiler vefat etmesi durumunda kalan borç ancak sigorta edilirse sorun yaşanmamaktadır.

Mesleği, Tecrübesi ve Yaşam Kalitesi;

Kredi talebinde bulunan kişinin mesleği yaşam kalitesini yakından ilgilendireceği için önemlidir. Sebatkar olup olmadığı yani sık iş değiştiriyor mu yoksa uzun süredir aynı işte mi çalışıyor gibi kriterler de bankalar için son derece önemlidir.

Eğitim;

Eğitimli kişilerin daha ilkeli ve prensipli olduğu düşünüleceğinden ve bankalar için sorun yaşatmayan kişiler olarak görüldüğünden önemlidir.

Mal Varlığı;

Kredi talebinde bulunan kişinin mal varlığının olması da bankaya güven vermektedir. Hatta bu kişiler taşınmaz mallarını ipotek göstererek yüksek limitlerde kredi çekebilir.

Geçmiş Finans Hareketleri;

Kredi talep eden kişinin geçmişteki finansal hareketleri de önemlidir. İdari ve adli takip gibi veya icra gibi durumlar yaşayıp yaşamadığı da önemlidir.

Previous

Yuvarlak Kalçalara Nasıl Sahip Olabilirim?

Sigortasız Kişiye Kredi

Next

Yorum yapın