Kredi Kartı Aidatlarını Toptan Geri Alma

| |

Hayatı kolaylaştıran kredi kartları her geçen gün daha da geniş kitlelere ulaşmakta hatta pek çok kişinin birden fazla kredi kartı olduğu istatistik araştırmalar sonucunda ispatlanmış durumdadır. Her kredi kartının yıllık aidatları bulunmakta, birden fazla kredi kartı olanların bu aidatları katlanmaktadır.

Son zamanlarda kulaktan kulağa dolaşan ve 10 yıl geriye dönük olarak kart aidatlarının geri iade edilmesi söylentisi kart sahiplerini heyecanlandırırken bankalar bu konuda sessiz kalmayı tercih etmektedir.

Kredi Kartı Aidatlarımı Geri Alabilmek İçin Ne Yapmalıyım?

Bankalar bu konuda pek yardımcı olmasalar da yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Kartını kullandığınız bankaya giderek yetkili bir kişiye danışmalı, birikmiş olan kart aidatlarını geriye dönük olarak nasıl alabileceğiniz konusunda bilgi almalısınız.
  • Yeterli derecede bilgilendirilmemeniz durumunda, bankanızın Genel Müdürlüğüne dilekçe yazıp resmi olarak açıklama istemelisiniz. Bu müracaatı bireysel olarak yapabileceğiniz gibi aynı şartlardaki kişilerle birlikte toplu dilekçe şeklinde de uygulayabilirsiniz.
  • Genel Müdürlükten de olumlu yanıt alınmaması durumunda, bulunduğunuz ilçenin Kaymakamlığına müracaat etmelisiniz. Kaymakamlığın tüketici sorunları ile ilgilenen “Tüketici Hakem Heyetine” dilekçe vererek mağduriyetinizin takibini isteyebilirsiniz. Bu gibi müracaatlar toplu dilekçeler ile yapılabileceği gibi bireysel olarak da yapılabilir.
  • Bir diğer konu ise sosyal medyada bu mağduriyeti gündemde tutarak, daha geniş kitlelere ulaşıp, ses duyurma konusunda daha mağdur sayısını artırmakla destek verebilirsiniz.
  • Tüketici haklarını koruyan, iş takibi yapan derneklere de danışılıp destek verilmesini talep edebilirsiniz.

Böylece hem bireysel hem de kalabalık bir kitle olarak hak arama girişimlerinizi gündemde tutmalısınız.

Bankalardan Kredi Kartı Talep Ederken Dikkat Etmeniz Gereken Konular

Bankalardan kredi kartı talep ederek olumlu yanıt alındığında sözleşme yapmak için bankaya davet edilirsiniz. Sayfalar dolusu sözleşmeyi hiç okumadan imzalayarak bankanın koşullarına uyacağınız konusunda imzalarınızı her sayfaya hem de önlü arkalı atarak kredi alma sevinci ile bankadan ayrılırsınız.  

Oysa bu sözleşme evrakında küçük detaylarda banka menfaatlerinin ön planda tutulduğunu fark etmezsiniz. Bu nedenle bazı bankaların küçük detaylara kart aidatlarının geri ödenmeyeceği konusundaki küçük yazılarda gizlenmiş olabileceğini bilemezsiniz.

Previous

Çınar Yaprağı Örgü

Topuk Çatlakları Neden Olur? Ayak Topukları Neden Çatlar? Topuk Sertleşmesi Nasıl Geçer?

Next

Yorum yapın