Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

| |

Kredi notu, kredi çekmek isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Çünkü bankalar kredi verecekleri kişilerin geri ödemelerinin sistemli bir biçimde taksitler halinde yatırılmasını istemektedir. Kredi notu adeta “finansal açıdan sicil notu” gibi düşünülebilir. Bu nedenle ödeyemeyecekleri borç paraları bankalardan talep etmemelidir.

Kredi notu 0 ile 1900 puanları arasında derecelendirilen notlardır. Her banka kredi ya da kredi kartı almak isteyen müşterilerin kredi notuna bakmaktadır.

Kredi Notlarının sınıflandırılması Nasıldır?

Merkez bankası, tüm bankaların finansal hareketlerini yakından takip etmesi sonucunda banka müşterilerinin farklı notlarla ifade edilmesi işlemi yürütür. Güven notları olarak da adlandırılan bu notlar para ihtiyacı olan kişilere hangi limitte kredi verme konusunda yardımcı olur.

0 ile 500 ya da 700 puan arası en riskli olan yani borcuna sadık olmayan kişileri işaret eden notlardır. Bu kişilerin kredi talepleri bankalar tarafından ya reddedilir ya da çok düşük limitlerde ödeme yapılır. Hatta kefil şartı arayarak banka kendisini güvenceye alır.

500 ya da 700 puan ile 1100 puan arası az güvenilmesi gereken kişileri gösteren rakamlardır. Bu puanlara sahip olan müşterilerin geçmiş dönemlerinde güven sarstığını işaret eder. Kredi verilse de limit sınırlı tutulmalıdır.

1100 ile 1500-1700 puan arası fazla limitlerde değilse de kredi verilebilir anlamını ifade eden notlardır. Aslında bazı bankaların güvendiği kesimdir.

1700- 1900 puan arası nota sahip banka müşterileri ise bankaların güvenini kazanmış, yüksek limitlerde kredi çekebilecek olan müşterilerdir. Geçmişe dönük olumsuz finansal hareketlerinin olmadığı anlamına gelmektedir.

Kredi Notu Hesaplama

Merkez Bankası, bankaların para hareketliliğindeki aksaklıkları takip ederek bu aksaklıklara sebep olan müşterilerin notlarını düşürerek kayda geçer ve kredi notunu oluşturur. Bu notlar her banka tarafından takip edilebilen merkezdeki müşteri karnesi gibidir.

Bireysel olarak kredi notunu öğrenmek de mümkündür. Ama bankaya gidip kredi almak istediğinizi söylediğinizde kredi alamıyorsanız zaten kredi notunuz düşük demektir. Böyle durumlarda kredi notunu yükseltmeniz gerekmektedir. Kredi notu yükseltmek de hemen olabilecek bir şey değildir. Bankanızın güvenini artırmanız gerekmektedir.

Previous

Çift Pirinç Örgü

Saçlarınızı Kolayca Uzatmak İçin İpuçları ve Tüyolar

Next

Yorum yapın