Kaliteli Bir Uyku İçin Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

| | , ,

Sağlıklı bir uyku, sağlıklı olmak isteyen her birey için gereklidir. Vücudun kendini yenilemesi ve kasların kendini onarması için her gün en az 6, en fazla 8 saat uyumak yeterlidir.

Uyku, kilo alımıyla da yakından alakalı bir ihtiyaçtır. Çünkü yapılan araştırmalara göre, günde 5 saatten az, 8 saatten fazla uyuyanların, ideal saatte uyuyanlara oranla daha fazla kalori aldığını ortaya koymuştur. Çünkü uykusuzluk, az uyumak ve fazla uyumak iştah dengesini alt üst etmektedir. Ayrıca araştırma sonuçlarına göre, dengesiz uyku uyuyan bireylerin tatlı besinlere ve sağlıksız besinlere daha fazla ihtiyaç duyduğu ortaya çıkmıştır.

Kaliteli Bir Uyku İçin Neler Yapılmalıdır?

Kaliteli bir uyku için, bazı besinleri ve içecekleri tüketmek yeterlidir.

Bol Su Tüketin;

Vücuttaki fazla yağı ter ve idrarla dışarıya atmak için bol su tüketin.

Az Yağlı Besinler Tüketin;

Özellikle akşam öğününde kızartma, fast-food, kavurma ve aşırı yağlı gıdalardan kaçının. Çünkü yağ, vücutta uzun sürede sindirilemediğinden akşam saatlerinde tüketilen yağlı gıdalar uykuyu kaçırır.

Ilık Süt İçin;

Süt, içeriğindeki aminoasitler sayesinde uykuya daha rahat dalmanızı ve rahat uyumanızı sağlar.

Hafif Atıştırmalar ve Ara öğün Yapın;

Ağır yiyecekler gece daha çok uykunuzu kaçırır.  Bu yüzden akşam saatlerinde az kuruyemiş, muz ve bal yanında süt gibi içeceklerle tüketin. Yoğurt, kuru meyveler, diyet krakerler ve ayran da akşam yatmadan önce tüketilebilir.

Kafein Tüketimine Dikkat Edin;

Aşırı kafein tüketmek uykusuzluk çekmeyen insanların bile uykusunu kaçıracağından, zaten uyku problemi yaşayan insanların kafein tüketimine dikkat etmesi gerekir. Uyumadan önce sadece çay ve kahveden uzak durmak bunun için yeterli değildir. Çünkü çikolata, yeşil çay, asitli içecekler hatta bazı ilaçlarda bulunan kafein oranı da uykuyu kaçırmak için yeterlidir. Ciddi uyku problemi çeken kişilerin yatmadan en az 6 saat önce kafein tüketimini kesmesi gerekir. Bunun yanında gizli kafein tüketimine de dikkat edin. Bazı ilaçlarda, soğuk algınlığı, idrar söktürücü ve ağrı kesiciler de içeriğinde kafein bulundurur. Eğer içeriğinde kafein içeren bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışarak ilaç saatinizi kaliteli bir uyku için değiştirmelisiniz.

Alkol Tükettiyseniz Çok Su Tüketin; Alkol tüketmek, alkolün ilk etkisi ile uykuya dalmanızı kolaylaştırsa da uyku kalitenizi düşürür. Çünkü alkollü iken uyumak, gece terlemesi, idrara sık çıkma, sık uyanma, kâbus görme gibi problemler görülür. Şayet alkol aldıysanız, yatmadan önce birkaç bardak su tüketmeye özen gösterin.

Previous

İdeal Bebek Kilo ve Boy Orantısı

Karette Karette Kaplumbağaları

Next

Yorum yapın