İnternet Bankacılığı Aracılığıyla Banka Hesabının Boşaltılması

| |

İnternet bankacılığı aracılığı ile banka hesaplarının boşaltılması, banka hesap bilgilerinizin çalınması ve hesabınızın boşaltılması anlamına gelir.

Hesabınızı boşaltacak olan art niyetli kişi veya kişiler öncelikle;

  • Kişisel olan ve bankanızda kayıtlı olan bilgilerinize ulaşırlar. Bu kişisel bilgileriniz öncelikle T.C. numaranız, cep telefonunuz (bankadan gelecek şifreler için), isim soy isim ve anne adı ya da anne kızlık soyadı gibi bilgilerdir.
  • Cep telefonu numaranızı ele geçiren kişiler, dolandırıcılık sırasında bir aksilik yaşamamak için telefonunuzu dışarıdan gelecek arama ve mesajlara kapatırlar. Böylece bu kişiler kendilerini garantiye almış olurlar. Cep telefonunuza ait sim kartı kopyalarlar ve böylece sizdeki sim kartı da devre dışı bırakırlar. Sebebi, tüm bankacılık işlemleri için kendilerinde kopyalanan sim kart ile işlem yapmak içindir. Tüm bunlar gerçekleştikten sonra zaten sizin kimlik bilgilerinizi önceden ele geçirmiş olan bu kişiler, size ait tüm bankacılık işlemini gerçekleştirebilirler.
  • Çalışmakta olduğunuz maaş bankanız ya da özel hesabınızın olduğu tüm bankaları, sizden kopyaladıkları kart ile arayarak sizin bilgileriniz ile siz gibi konuşarak EFT, havale ve para aktarma gibi talimatlar verebilecektir. Tüm bu işlemleri yapmak için, müşteri temsilcisinin cep telefonunuza 6 haneli şifre göndermesi yeterlidir. Kısaca, sadece internet bankacılığı üzerinden değil, telefon bankacılığı ile de hesaplar boşaltılabilir.
  • Ayrıca tüm kişisel bilgilerinize ulaşan art niyetli bu kişiler, internet bankacılığı aracılığı ile telefonla yapılabilen tüm işlemleri internet bankacılığına girerek yapabilirler. Sadece banka şifrenizi bilmiyorlarsa bile, şifremi unuttum seçeneğini işaretleyerek telefona yeni şifre gönderilmesini sağlarlar. Böylece tüm EFT, havale gibi para aktarma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirirler.

Dolandırılmamak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Konular

  • Bankanıza talimat vererek EFT, havale gibi işlemlerinizi telefon ve internet bankacılığına kapattırarak sadece şubeye giderek yapılmasına onay verebilirsiniz.
  • EFT havale gibi işlemleriniz için bankalara TL tutarında kısıtlama yaptırabilirsiniz. Örneğin günlük 500 TL’den fazla para aktarma işlemi yapılamasın gibi.
  • Kişisel ve özel bilgilerinizi (TC. Numaranız, doğum tarihiniz, anne kızlık soyadı) gibi bilgilerinizi kimse ile paylaşmamalısınız.

Böylece banka hesaplarınızı kısmen de olsa güvene almış olursunuz.

Previous

Çift Lastik Örgü

Küçük Göğüslü Kadınlar İçin Sütyen Seçimi Nasıl Olmalı?

Next

Yorum yapın