İdeal Bebek Kilo ve Boy Orantısı

| |

Anne ve babaların çocuklarının büyümelerini takip ederken en çok uyguladıkları yöntem kilo ve boylarındaki artışın gözlemlenmesidir. Böylece bebeklerin ideal kilo ve boy rakamları ile mukayese etme fırsatı bulunmaktadır.

Kız ve Erkek Bebeklerde Orantı Farklılığı

Erkek bebekler ile kız bebekler arasında doğum olduğu andaki kilo ve boylarında dahi farklar olmaktadır. Erkek bebekler kız bebeklere oranla daha kilolu ve uzundurlar.

Erkek Bebekler;

Yeni doğan erkek bebeklerde kilo bazında üst sınır 4 kg. İken alt sınır 2,8 kg. dır.

Boy bazında ise; Üst sınır 52 cm. İken alt sınır 47 cm. dir.

3 Aylık Erkek Bebekler, ortalama kilo 5,9, alt sınır 4,1 ve üst sınır 7,5 kg. dır. Ortalama boy uzunlukları ise, 60,5 cm. dir. Alt sınır 54,5 cm ve üst sınır 64,5 cm. olarak kabul edilmektedir.                             

6 aylık erkek bebekler ortalama kilo 7,8 kg dır. Alt sınır 5,6 kg. ve üst sınır 9,7 kg dır. Ortalama boy uzunlukları ise, 66,5 cm dir. Alt sınır 59,5 cm. ve üst sınır 70,5 cm. olarak kabul edilmiştir.

Kız Bebekler;

Yeni doğan bir kız bebeklerde kilo bazında ortalama olarak 3,3 kg, boy bazında ise 50 cm. olarak kabul edilmektedir.

3 aylık kız bebekler ortalama kilo 5,4 kg. alt sınır 4 kg. üst sınır 7 kg. dır. Aynı bebeklerin ortalama olarak boylarının uzunluğu 58,5 cm. alt sınır 54 cm. ve üst sınır 62,5 cm. olarak kabul edilmektedir.

6 aylık kız bebeklerde ise ortalama olarak kilo 7,4 kg, alt sınır 5,4 kg. üst sınır 9,2 kg. dır. Yine aynı bebeklerde ortalama boylarının uzunluğu 64,5 cm, alt sınır 58 cm. ve üst sınır 66,5 cm olarak kabul edilmektedir. Bebekler kız ya da erkek olsun ay ay kiloları ve boyları takip edilerek büyümeleri kontrolde tutulmalıdır. Herhangi bir aksaklık yaşandığında (kilo ya da boyları konusunda) periyodik muayenelerde doktorunuz bu durumu mutlaka fark ederek gereken tedbiri alacaktır. Beslenme takviyesi, egzersiz, gerekirse diyet gibi programlar uygulanarak bebekler takipte tutulacaktır.

Previous

Çocukların Zihni Nasıl Yönlendirilir?

Kaliteli Bir Uyku İçin Hangi Besinleri Tüketmeliyiz?

Next

Yorum yapın