Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

| |

Karşılıksız olarak alınan kredi anlamına gelen hibe kredisi, “Devlet Teşviki” olarak da isimlendirilen bir kredi şeklidir. Hibe kredisinde kredi miktarı geri ödenir. Fakat herhangi bir faiz uygulanmaz. Sadece kredi olarak alınan ana para geri ödenir ve çok uzun vadede ödenebildiği için girişimciyi hiç zorlamaz. Bir iş kurmak için arayış içinde olan girişimcilere özel uygulanan kredi şeklidir diye de tanımlanabilir.

Hibe Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Hibe kredisi, kalkınmak ve işlerini büyütmek amaçlı mevcutta halen hazırda var olan şirketlere de destek olarak verilmektedir. Hibe kredisi, mevcuttaki şirketler için avantajlıdır. Çünkü, şirketlerin son teknoloji ile üretim yapmasına, Avrupa birliğine uygun kriterlerde çalışma yapmasına zemin hazırlar. Üretim aşamasından başlayarak, satış ve pazarlama gibi pek çok departmanda destek verilirken, vergi indirimi de uygulanır ve bu nedenle girişimci her zaman avantajlıdır.

Hibe kredisini TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) %75’e varan indirimlerle vermektedir. İstenilen desteğin alınabilmesi için, yapılacak işin hayvancılık ya da tarım ile ilgili olması gerekir. Tarım ve hayvancılığı kalkındırmak amaçlı verilen kredi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, süt üretimi, et besiciliği, yumurta tavukçuluğu, et ürünlerinin işlenmesi, seracılık, kültür balıkçılığı, meyve, sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, arıcılık, ipek böceği yetiştiriciliği gibi alanları da kapsamaktadır.

Gerekli Şartlar;

Öncelikle kurum ilgili yere eksper gönderir. Eksperler tarafından gerekli incelemeler yapılarak planlanmış olan işin büyüklüğüne, dolayısıyla verilecek kredinin miktarına karar verilir. Bu eksper raporu son derece önemlidir.

  • Bu destek kredisini alabilmek için en önemli faktör mevcut iş ya da yapılacak işin kırsal bir alanda faaliyet göstermesi gerekir.
  • Kırsal alanda hayvancılık ya da tarım yapacak kişinin 65 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. (66 yaşından gün almamış olmalıdır)
  • Başvuruda bulunan ve adına kredi çıkacak olan kişinin SGK ve Vergi Dairesi borcu olmamalıdır.
  • Tüm şartları taşıyan kişiler gerekli evraklarını hazırladıktan sonra, son olarak projeyi detaylandırmalı ve proje ile birlikte TKDK’ya (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) başvuruda bulunmalıdır.
Previous

Flash Oyun Siteleri

Kirpikleri Dolgunlaştırmanın Yolları

Next

Yorum yapın