Hamile Kalmak İsteyenler Bu Gıdalardan Uzak Durmalı

| |

Hamilelik, bir kadın için yaşanılabilecek en güzel tecrübedir. Evlenip yeni bir hayat kuran eşler, bir süre sonra bir bebek sahibi olmak ve ailelerini genişletmek isterler. Ancak herkes bu hayaline hemen kavuşamaz. Farklı sebeplerden dolayı bazı kadınların hamile kalması biraz sıkıntılı bir süreç olabilir. Bu yazımızda hamile kalmak isteyenlerin uzak durması gereken gıdaları anlatacağız.

Hamile kalmak başlı başına önemli bir olaydır. Ancak her zaman olumlu sonuç elde edilemez. Buna birçok farklı faktör neden olmaktadır. Bununla birlikte tüketilen gıdalar da hamile kalmayı engelleyebilir. Bu nedenle hamile kalmak isteyen bir kadının bazı besinleri tüketirken dikkatli olması gereklidir.

Hamile Kalmayı Engelleyen Gıdalar

Hamile kalmayı en çok engelleyen gıdalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Alkol
  • Kırmızı et
  • Yağsız yoğurt
  • Beyaz ekmek
  • Konserve sebzeler

Bu gıdaları biraz daha yakından inceleyelim…

ALKOL

Alkol tüketmek insan hayatında birçok sıkıntıya neden olabilir. Bunların başında hamile kalamamak gelmektedir. Alkol tüketiminin kadınlarda kısırlık riskini artırdığı yapılan araştırmalar ile ortaya konmuştur. Araştırma sonuçlarında her gün en az bir bardak alkollü içki tüketen kadınların hamile kalma oranının içmeyenlere göre %50 daha azaldığı belirtilmiştir.

KIRMIZI ET

Yapılan araştırmalar, kırmızı etin fazla tüketilmesinin de hamile kalmayı engellediğini göstermektedir. Çok fazla hayvansal protein tüketen kadınların kısır olma ihtimali %39 oranında artmaktadır. Buna karşılık bitkisel proteinlerin ise hamile kalma oranını daha da yükselttiği görülmüştür.

YAĞSIZ YOĞURT

Yağsız yoğurtlar ve özellikle aromalı olanların kan şekerini arttırma özelliği bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, az yağlı yoğurt tüketen kadınlarda yumurtlama miktarının azaldığı görülmüştür. Aynı şekilde az yağlı süt ürünleri de yumurtlama oranının düşmesine ve hamile kalma ihtimalinin de azalmasına neden olmaktadır.

BEYAZ EKMEK

Beyaz ekmek, içerdiği yüksek oranda rafine edilmiş karbonhidrat nedeniyle kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır. Beyaz ekmeğin fazla tüketilmesi özellikle polikistik over sendromuna neden olur. Bu sorun, kadınlarda yumurtlamayı engellemektedir. Yumurtlamanın olmaması da hamile kalmayı engelleyecektir. Hamile kalmak isteyen kadınların rafine karbonhidrat tüketimini azaltması yani beyaz ekmek tüketmemesi gerekir. Bunun yerine %100 tam buğday ekmekler tercih edilmelidir.

KONSERVE SEBZELER

Kutulanmış tüm yiyecekler, insanlarda olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Bu tür ürünlerin en büyük zararı, beyindeki hücre fonksiyonlarını ve sinir sistemi gelişimini etkilemesidir. Konserve sebzeler aynı zamanda canlı yumurta üretiminin de azalmasına neden olmaktadır. Bu durumda kadınların hamile kalma ihtimali düşecektir. Hamile kalmak isteyen bir kadının mutlaka konserve sebzelerden uzak durması gereklidir.

Previous

Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ay Ay Bebeklerin Yürümesi

Next

Yorum yapın