Egzersizin Yapmanın Şaşırtan 12 Faydası

| | ,

Spor yapmanın vücuda faydaları dışında, beyin fonksiyonlarını da geliştirdiği yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Dinç insan zeki insandır mantığı, spor yapmaktan geçer.

Egzersizin Fiziksel ve Zihinsel Şaşırtan Etkileri;

 • Gerginliği ve Stresi Azaltır;

Egzersizin en belirgin zihinsel faydası stresi azaltmasıdır. Spor salonunda ya da doğa yürüyüşünde ter atmak hem zihinsel hem de fiziksel stresinizi sağlıklı yönetmenize yardımcı olur. Çünkü egzersiz beynin ortasındaki bir kimyasal konsantrasyonu arttırarak stresinize yanıt verir. Bu sizi hem zihnen hem de fiziksel rahatlatır. Olaylara daha serinkanlı ve sakin yaklaşmanıza yardımcı olur.

 • Vücuttaki Mutluluk Kimyasallarını Arttırır;

Egzersiz yapmak endorfin salgılamanıza sebep olur. Böylece kendinizi mutlu ve coşkulu hissedersiniz. Araştırmalar sonucu, egzersiz yapan depresyondaki hastaların bile egzersiz yapmayanlara oranla daha hızlı iyileşme gösterdiği kanıtlanmıştır. Klinik depresyon hastaları (antidepresan hap kullanan hastalar) bile egzersiz sayesinde ömür boyu kullanmaları gereken ilaçlardan kurtulmuş ve hastalıkları tekrarlamamıştır.

 • Kendine Güveni Arttırır;

Kişinin kendini sağlıklı hissetmesi, aynı zamanda özgüveninin artması demektir. Yaş, kilo, boy ya da cinsiyet fark etmez, spor yapan her birey sağlıklıdır ve kendine spor yapmayan kişilere oranla güveni daha fazladır.

 • Bilişsel Gerilemeyi Önler;

Her insanda 45 yaşından sonra bilişsel gerileme başlar. 45 yaşından sonra vücut yaş aldıkça beyin hücreleri aynı oranla ölmeye başlar. Egzersiz, Alzheimer gibi hastalıkları tedavi edemese de hastalığın seyrini yavaşlatır. Özellikle 25-45 yaş arasında yapılan egzersiz, beyindeki kimyasalları arttırarak hafıza ve öğrenme yetisini destekler.

 • Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) Hafifletir;

Halk arasında kaygı bozukluğu olarak bilinen anksiyete, gereksiz yere endişe, korku, kaygı gibi panik atakla benzer belirtiler gösteren psikolojik bir rahatsızlıktır. Fakat yapılan araştırmalar, egzersiz sırasında ve egzersiz sonrasında yayılan sıcak kimyasalların, anksiyete bozukluklarına sakinleştirici etkisi yaptığı kanıtlanmıştır.

 • Beyin Fonksiyonlarını Arttırır;

Yüzme, yürüyüş, koşu, kayak, dans ve bisiklet gibi kardiyovasküler egzersizlerin, beyin hücrelerindeki nöronların oluşumunu tetiklediği ve genel beyin fonksiyonlarını arttırdığı tespit edilmiştir. Kardiyovasküler egzersizlerin ortak özelliği ise, aynı anda vücuttaki birçok kas grubunun aynı anda çalışması, belli bir ritimde kalp atışını hızlandırmasıdır.

 • Hafıza Güçlendirir;

Düzenli fiziksel aktivite yapan kişilerin öğrenme kapasiteleri ve bellek kapasiteleri daha fazla olur. Çünkü egzersiz sırasında Beyinde hafıza ve öğrenmeden sorumlu hücrelerde üretim artışı başlar. Sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de kelime tutma kapasitesinin arttığı tespit edilmiştir.

 • Bağımlılık Kontrolüne Yardım Eder;

Beyin zevk aldığı maddelere karşı dopamin salgılayarak vücuda ödül verir. Alkol, sigara, ilaç, cinsellik veya bazı gıda maddeleri dopamin salgısını harekete geçirerek bunlara bağımlı hale gelir. Egzersiz bu bağımlılıklardan kurtulmaya yardımcı olan en büyük faktördür. Kısa vade de bağımlılıkların kullanımı azalır. Egzersize devam edildiği sürece de bireyler bağımlılıklardan tamamen arınmaktadır.

 • Uyku Problemlerini Ortadan Kaldırır;

Uykusuzluk çeken insanlar için egzersiz, en iyi uyku hapı ile eş değerdedir. Yapılan araştırmalarda uykudan 5 saat önce yapılan egzersizin sonunda, vücut sıcaklığının normale dönmesiyle birlikte beynin bunu uyku zamanı işareti olarak kabul ettiğini ortaya çıkartmıştır.

 • İş Performansını Arttırır;

Düzenli egzersiz yapan kişilerin yapmayan kişilere oranla iş performansının ve enerjisinin daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. İş yoğunluğu ne kadar fazla olursa olsun, uzmanlar vücut saatine göre öğle molalarında spor yapmanın daha etkili olduğunu belirtmektedir.

 • Yaratıcılığınızı Arttırır;

Çoğu insan egzersiz sonrası ılık bir duş alarak dinlenmeyi tercih eder. Oysa yapılan araştırmalar, egzersiz sırasında kalbe pompalanan temiz kanın yaratıcılığı arttırdığını kanıtlamıştır. Resim yapmak, enstrüman çalmak ya da takı tasarımı yapmak gibi neye ilginiz varsa spordan sonraki ilk 3 saatte yapmayı denemelisiniz.

 • Ekip Çalışması Ruhunu Arttırır;

Egzersiz yapmaya yeni başlayanlar için uzmanlar bir ekip arkadaşı önerir. Çünkü kişinin bir egzersiz arkadaşının olması, birbirlerine ilham kaynağı olacağı gibi kişideki ekip çalışması ruhunu geliştirmesine destek olur.

Previous

Borsa Nasıl Oynanır?

Bankalardan Kredi Çekmek İçin Genel Şartlar Nelerdir?

Next

Yorum yapın