Çocukların Eğlence Anlayışı

| |

Bebeklikten çocukluğa geçiş aşamasında görülen en önemli değişimlerden biri çocuğun bir eğlence arayışına sahip olmasıdır. Dünyayı ve çevresini tanımaya başlayan çocuk, çeşitli faaliyetlerle kendini eğlendirmek isteyecektir. Oyun, bu eğlence anlayışından doğan kavramlardan biridir. Eğlenceye sadece bir enerji atma ve vakit geçirme aracı olarak bakılmaması gerekir zira bu faaliyet çocuğun kişisel gelişimi ve eğitimi için son derece önemlidir. Birçok uzman pedagog, çocuğa verilen eğitimin eğlenceli olması gerektiği konusunda hemfikirdir.

Ancak çocuğun eğlenceyle olan ilişkisi ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bir konudur. Eğer eğlence doğru yönlendirilmezse çocuğun kişiliğinde ciddi zararlara yol açabilir. Bu bakımdan çocuklar için faydalı oyunların ve eğlence faaliyetlerinin bulunması gerekir.

Faydalı Bir Eğlence Nasıl Mümkün Olur?

Bağımlılığı Önlemek:

Bilgisayar, televizyon gibi elektronik aletlerin yetişkinlerde dâhi bağımlılık yapabildiği bilinmektedir. Çocuklar bu tür aletlere karşı daha savunmasızlardır. Bugün dünya üzerinde birçok çocuğun bilgisayar oyunu bağımlılığı tedavisi gördüğü bilinmektedir. Bunu önlemek için çocuğun elektronik aletlerle olan ilişkisini kontrol etmek gerekir. Televizyon ve bilgisayar saatleri sınırlandırılmalı, televizyon programları kontrol edilmeli ve bilgisayarın internet erişimi kontrol altına alınmalıdır. Özellikle şiddet içeren yayınlardan uzak tutulması gerekir. Ancak bu yapılırken çocuğa bir baskı hissettirmek yerine bunun sebepleri açıklanmalıdır.

Zekâ Geliştirmeye Yönelik Oyunlar:

Başta lego olmak üzere zekâ oyunlarının çocuk gelişimi üzerinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Çocuklar bu tür oyunlarla mantık yürütme, nesneleri algılama gibi yeteneklerini geliştirmektedirler. Bununla birlikte çocukların sanatsal ve diğer yeteneklerini ortaya çıkarabilmek için de bu zekâ oyunları büyük önem arz etmektedir. Berkeley Üniversitesi’nden Dr. Sylvia Bunge tarafından yapılan araştırma 8 hafta süresince haftada bir kez 1 zekâ oyunu oynayan çocuklarda 13 IQ puanı artış görüldüğünü ortaya koymuştur. Zekâ ve akıl oyunları çocukların problem çözme ve konsantrasyon yeteneklerini geliştirecek faydalı faaliyetlerdir.

Sosyalleşme:

Çocuğun kendi yaşıtlarıyla geçirdiği zaman sosyal ilişkilerin gelişimi bakımından son derece önemlidir. Çocukken yeterince sosyalleşememiş kişilerin yetişkinlik dönemlerinde çeşitli psikolojik problemler yaşadıkları bilinen bir şeydir. Çocukları yaş gruplarıyla vakit geçireceği yerlere ve etkinliklere götürmek onların eğlenerek gelişmesi bakımından faydalı olacaktır.

Previous

Çocukların Arkadaşlık İlişkileri

Çocukların Zihni Nasıl Yönlendirilir?

Next

Yorum yapın