Çocukların Arkadaşlık İlişkileri

| |

Çocukların gelişim süreçlerinde arkadaşlık ilişkileri çok büyük bir önem taşımaktadır. Arkadaşlık genel itibari ile çocukluk döneminde başlasa da çocukluk döneminin sona ermesi ile bitmez yaşam boyu devam eder. Sosyal bir olgu olan arkadaşlık çocukların gelecek dönemlerinde sağlıklı sosyal ilişkiler kurabilmeleri açısından çok önemli bir yere sahiptir.

Hayata sosyal varlıklar olarak gelen insanlar sosyal yaşam ile ilgili gerekli oyumu sağlayabilecek becerileri ise doğuştan taşımamaktadır. Paylaşmak, sıra beklemek, izin istemek, işbirliği yapmak, kendi haklarını koruyarak başkalarının haklarına saygı duymak gibi sosyal olgular tamamen insanın kendine özgüdür ve farklı insanlar ile etkileşim içerisine girilmemesi halinde öğrenilemez.

3 Yaş Sonrası Arkadaşlık İlişkileri

Genel olarak çocuklar 3 yaş ve öncesinde arkadaşları ile bir araya gelmekten hoşlansalar da tam olarak arkadaşlık düzeyinde bir birliktelik söz konusu olmamaktadır. Çocukların yaşıtları ile anlamlı etkileşimler içerisine girme dönmeleri daha çok 3 yaşından sonraki dönemlerine denk gelmektedir. Arkadaşlık ilişkilerinin temelini ise beraber oyun oynama ve paylaşımlarda bulunma oluşturmaktadır. Bu dönemine kadar genellikle tek başına oynamayı tercih eden çocuk bu dönemden itibaren yaştıkları ile oynayarak paylaşımda bulunmaya başlar. Henüz hemen her şeyin Ben olduğu ve paylaşıma yeni yeni başladıkları bu dönemde çocuklar şiddetli ya da küçük oyuncak tartışmaları yaşayabilmektedir. Bu süreçte çocukların tartışmaları kısıtlama getirmeden izlenmelidir. Tartışmalarında şiddet artmadan önce kendilerini tam olarak ifade etmelerine ve birbirlerine tatlı dil kullanarak paylaşımı öğrenmelerine olanak tanımak çok daha faydalı bir yaklaşımdır.

Çocuklar genel olarak yaşamlarının bu dönemlerinde sosyal uyum becerilerini geliştirme ve yaşıtları ile beraber zaman geçirme eğiliminde olurlar. Çocuklar adına arkadaşlıkların en iyi ve rahat şekilde kurulduğu ortamlar ise yuva ve anaokulu gibi okul öncesi eğitim kurumlarıdır. Bu eğitim kurumlarında çocuklar çok sayıda arkadaşa sahip olabilir, olumlu arkadaşlıklar kurmayı öğrenir ve hayata dair beceri ve bilgiler edinir.

3 Yaşından sonra arkadaşları ile iletişim haline giren çocuklar dönemsel özellikleri olan benmerkezcilikten uzaklaşarak adım adım paylaşmayı öğrenmeye başlarlar. Çocukların hayatlarının ileriki dönemlerinde insani ilişkilerde başarılı, mutlu bir eş ve iş yaşantısına sahip olabilmelerinin temelleri çocukluk dönemlerinde oynanan oyunlarda gizlidir.

Previous

Çocuklarda Uyku ve Rüya Sorunu

Çocukların Eğlence Anlayışı

Next

Yorum yapın