Çocuklarda Uyku ve Rüya Sorunu

| |

Uyku yaşam sürecinin yaklaşık üçte birlik zamanın geçtiği ve organizmada kendine has pek çok aktivitenin oluştuğu bir süreçtir. Uyku genel tanımı ile çevre ile algısal olan bağların kesilmesi ve çevreye karşı cevapsızlıktır. İlk üç aylık sürecin ardından çocukların uyku alışkanlıkları çevresel faktörlerden oldukça etkilenmeye başlar. Anneden ayrı kalma ile çocuklardaki uyku bozukluğu arasında ilişki bulunmaktadır. Bebeklik sürecinde uyku bozuklukları genel olarak ayrılık sıkıntısı yani anksiyetesinin bir belirtisi, çocuğun sonraki süreçlerinde ise genellikle saldırgan dürtülerin kontrolünü yitirme korkusudur.

Genel olarak 2 ve 3 yaş aralığında uykuya dalma korkusu ve karabasan görülmeye başlanabilmektedir. Özellikle uykuya dalmada korku yaşayan çocuklar gerçek ile rüyayı ayırt edemeyen çocuklardır.

Çocukların Uyku Gereksinimleri

Çocukların uyku gereksinimleri çocuktan çocuğa farklılık gösterse de yaşamlarının 9 adan 3 yaşa kadar olan dönemlerinde ortalama 11 – 12 saat arası gece uykusu ve 2 – 3 saat kadar da gündüz uykusu çocuk için yeterlidir. Çocuğun gelişimini sağlıklı olarak devam ettirebilmesi için uyuması olmazsa olmazlardandır. Çünkü bazı hormonlar uyku esnasında artmakta bazıları ise azaltmaktadır. Örneklemek gerekirse uyku esnasında büyüme hormonu salgılaması artar ve bu sebeple uykunun büyüme üzerinde etkisi oldukça önemlidir.

Çocukların Uyku ve Rüya Sorunu

Çocuklar bebeklik süreçlerini geçip 4 yaş civarına geldiklerinde gece korkuları görülebilir. Genel olarak çocuk uykuya daldıktan yaklaşık 1-2 saat sonra ortaya çıkan gece korkuları sebebi ile çocuk çığlıklar atarak ve ter içinde uyanır. Derin derin soluk alıp veren çocuğun kalbide oldukça hızlı atmaktadır ve tek başına yatmak istemez. Çocuğunuz uykusunda bu şekilde kalkıyorsa anne ve babası olarak ona ilgili göstermeli ve onu sakinleştirmelisiniz. Uyuyana dek çocuğunuzun yanında kalın ve ona ihtiyaç duyduğu güven duygusunu verin.

Bu sayede çocuğunuz gece korkusu yaşadığında onu sakinleştirip yeniden uykuya geçmesini sağlarsınız. Ancak uyku ve rüya sorunu gerçek sorunu öğrenmeden bitmez. Çocuk iç dünyasında huzursuz olduğu için de korkulu rüya gördüğü içinde uyanabilir. Şayet sebebi huzursuz ile mutlaka araştırılarak bulunması gerekmemektedir. Çocuğunuzun uykuya geçmesi için ona elverişli bir ortam yaratmalı ve gündüz uykusunu fazla almamasına dikkat etmelisiniz.

Previous

Çocuk Korkuları ve Bunlarla Başa Çıkmak

Çocukların Arkadaşlık İlişkileri

Next

Yorum yapın