Ciklet Balıkları

| |

Akvaryum balıklarının fanatiği olanlar ve akvaryumlarında parlak ve canlı renkler görmekten hoşlananların tercih ettiği balık türlerinin başında ciklet balıkları yer almaktadır. Chichild olarak da bilinen ciklet bakılarının bakımları biraz zor olsa da bakan kişilere zevk veren türlerden biridir. Yoğun alt türleri sebebi ile pek çok farklı seçeneği bulunan ciklet balıkları son 10 sene de ülkemizde en çok tercih edilen balık türleridir. Peki, ciklet balıklarının bakımı nasıl olmalıdır?

Ciklet Balığı Bakımı

Ciklet balığı beslemeye karar verdiyseniz ilk olarak akvaryum seçiminizi iyi yapmanız gerekir. Oluşturacağınız popülasyonu baz alarak her çift için ortalama 15 ile 20 litrelik bir alan oluşturmanız gerekir. Alancı bir balık olmadıkları için buna dikkat etmek gerekir. Ciklet balıklarınız akvaryumlarına girmeleri ile birlikte kendileri için alan seçerler ve akvaryumdan farklı nedenler ile ayrılana dek bu alanı koruyarak kendileri için yuva olarak belirlerler. Bu alanları sizlerde oluşturdukları setler sayesinde kolaylıkla görebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken farklı bir nokta da akvaryum tabanını kumla kaplamaktır. Bu ciklet balıklarının kendilerini doğal ortamlarında zannetmelerini sağlar. Bu da yavrulama dönemleri için onlara yarar sağlayacaktır.

Su

Ciklet balıkları tür olarak akvaryum balıkları arasında en dayanıklı olan balık türleridir. Balıklarınızın içerisinde duracakları suyun 25 ile 30 derece sıcaklık arasında olması gerekir. Ayrıca suyun ph seviyesinin de 7,4 olmasına özen göstermeniz gerekir. Su değişim sürecinde dikkat edilmesi gereken nokta haftada en az 1 kere yüzde 20 oranında suyun değiştirilmesinin gerekli olduğudur. Buna dikkat edilmesi halinde ciklet balığı için uygun bir su sağlamış olursunuz.

Yavrulama

Ciklet balıkları tür olarak yumurtlayarak çoğalan balık türlerindendir ve bu sebeple yumurtlamalarının ilk süreçlerinde akvaryumun içerisinde kendileri için sakin bir yer ararlar. Yumurtlama sürecinin ardından balıklarınızın daha korumacı bir hal aldıklarını görebilirsiniz. Dişi ve erkek yumurtalarını birlikte korurlar ve bunu 2 dakika ile dört dakika arasındaki nöbetler ile yaparlar. Ayrıca kuyrukları ile sık sık yumurtalarını havalandırırlar. Yavrular dünyaya geldiklerinde ayrı bir akvaryuma almaya özen göstermelisiniz.

Ciklet Balıklarının Renkleri

Beslenme temellerini renkleri oluşturmaktadır. Bu sebeple renklerine özel ilgi göstermek gerekir. Parlak renkler ile süslü bir akvaryum istiyorsanız balıklarınızı bitki temelli yemler ile beslenmelisiniz. Ayrıca balıklar stres altında olduklarında renklerinde solmalar meydana gelir ve stres sebebini hızla tespit ederek akvaryumunuzu eski canlılığınıza çevirmeye çalışmanız gerekir.  

Previous

Bebeklikten Çocukluğa Geçiş

Çocuk Korkuları ve Bunlarla Başa Çıkmak

Next

Yorum yapın