Bebeklikten Çocukluğa Geçiş

| |

Bebeklikten çocukluğa geçiş süreci çocuklar için en zorlu dönemlerden biridir. Bu dönemde çocuklarda gözlemlenen genel tutum ise sürekli olarak davranış farklılıkları, kararsızlık, huysuzluk, inat ve gerilimdir. Benlik insanlar tarafından doğdukları andan itibaren öğrenen bir kavramdır. Fakat uzmanlar bu öğreniminin henüz bebek anne karnındayken annenin değişen ruh halleri ile başladığını da söylemektedirler.

Çocukluğa Geçişte Bebeklerin Durum Değişiklikleri

Bebeklikten çocukluğa geçiş sürecinde çocuk en az bir kâşif gibi meraklı ve bir sporcu gibi enerjiktir. Çocuk kendisine verilen oyuncular ile oynamak istemez. Yaşamı artık tamamen gerçek objeler ile tanımak artık onun için çok daha çekici ve zevklidir. Bencilliğin kendisini gösterdiği bu dönemde çocuktan sosyal bir davranış sergilemesini beklemek son derece yanlıştır.

Her şeyin kendi istekleri doğrultusunda olmasını isteyen çocuk bu dönemde arkadaşları ile normal bir iletişim kuramaz ve etrafı ile uyum konusunda zorluk çeker. Bu dönemde çocukların yaşayacakları bencillik tam olarak benciliğin bütün özeliklerini taşımaz. Çünkü çocuk dünyaya merhaba dediği ilk andan itibaren tüm ihtiyaçlarının karşılanmasına alışıktır. ,Bu sebeple de hayatın kendisine hizmet edilmek için var olduğuna inanması oldukça normal bir durumdur. Şayet çocuğun bu özelliği iyi olarak yönlendirilebilirse kendisine ve başkalarına saygı duyma anlamında çok olumlu bir tutuma sahip olmaları sağlanabilir. Aksi halde çocuktaki benmerkezci düşünce tamamen bencilliğe dönüşecektir.

Benlik kavramının net olarak öne çıktığı ve bu dönemin getirisi olarak da etrafı ile ilk çekişmelerini yaşamaya başladığı bu dönemde çocuk kendisini bakmaktan sorumlu olan yetişkinlere ciddi olarak zor anlar yaşatabilmektedir. Çocuk kendi isteklerinin ardından koşarken yetişkinlerin yaşamındaki kurallar ile her karşılaşmalarında bocalamaları normaldir. İşin özeti bu minik karakterlerin yaşama uyum sağlayabilmek adına zamana gereksinim duyduklarıdır. Bu dönemde çocuğa güçlü ve sağlam bir benlik duygusu edindirebilmek ve kendi kişiliğinin farkına varmasını sağlamak isteyen aileler tüm sabır ve hoşgörülerini bu döneme saklamalıdırlar. Çocuklarından çok fazla şey bekleyen ve pek çok kurala uyması adına onu zorlayan aileler çocukları üzerinde ters etkilere neden olmaktadır.

Previous

Bebeklikten Çocukluğa Geçiş Evresi

Ciklet Balıkları

Next

Yorum yapın