Bebeklikten Çocukluğa Geçiş Evresi

| |

Bebeklikten çocukluğa geçişin gerçekleştiği 1-2 yaş aralığının insan hayatındaki en kritik dönüm noktalarından biri olduğunu belirtmek gerekir. 2 yaşındaki bir çocuk, kendisini ve çevresini keşfetmek için ilk adımları atmaktadır.

Basit kelimeler kullanarak ailesi dışındaki kişilerle de iletişim kurmakta, kendi başına yürüyebilmekte ve yetişkinliğe giden yolda ilk adımları atmaktadır. Ebeveynlere bu dönemde büyük bir görev düşmektedir. Bebeklikten çocukluk evresine geçişte atılacak her adım elzem biçimde önemlidir. Çocuğun kendisini ve çevresini algılarken öğrendikleri ve yaşadıkları hayatı boyunca kişiliğinde yer edinecektir. Bu dönemde çocuğun enerji dolu olacağını da belirtmek gerekir. İlk fiziksel ve psikolojik gelişimin yaşadığı bu dönemde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Bağımlılıktan Birey Olmaya Geçiş:

Bu dönemde çocuğun anneye ve yakın çevresindeki diğer insanlara bağımlı olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Ancak çocuk büyüdükçe bu bağımlılık yavaş yavaş kırılacaktır. Bu dönemde ebeveynlere ve çocuğun yakın çevresine düşen en büyük görev çocuğu bağımlılığı kırabilmek için teşvik etmek ve bir birey olma yolunda sağlam adımlar atmasına yardımcı olabilmektir. Böylece kendisine ve çevresine duyduğu güven gelişecek ve kişiliği sağlam temellere oturacaktır.

2 Yaş Sendromu:

Bu sendrom, 2 yaş civarında çocuğun aşırı öfkeli ve inatçı olmasıyla bilinir. Bu dönem aynı zamanda bebeğin tuvalet eğitiminin başladığı dönemdir. Bu çocuğun zihinsel gelişimiyle doğrudan ilgili doğal bir dönemdir, dolayısıyla çocuğunuzun öfkeli olması onun bir hastalığa sahip olduğunu göstermez. Bu süreçte çocuğunuza metanetle yaklaşabilmeli, onunla iletişim kurabilmelisiniz. Ona anlayış gösteren, onu dinleyen ve konuşarak anlaşmaya çalışan insanların olduğu ortamda büyüyen çocuk, ileriki hayatında daha özgüvenli ve ılımlı bir kişiliğe sahip olacaktır.

Çevreyi Keşfetmek: 1-2 yaş arası çocukların yaşadığı zihinsel gelişim, bulundukları çevreye dair bir meraka sahip olmalarını sağlar. Bu yaştaki çocukların etraflarındaki her şeyi karıştırdıkları görülebilir. Bu süreçte çocuğu kendisi için zararlı olan şeylerden korumak gerekir ancak dokundukları her şey için tepki görmeleri ve azarlanmaları onları hırçınlaştıracaktır. Bu yüzden gerçekten tehlikeli olan durumlarla ilgili çocuğu uyarmak, sebebini açıklamak ve onun çevresini keşfetmesinde yardımcı olmak elzemdir.

Previous

Bebeklerin Konuşma Süreci

Bebeklikten Çocukluğa Geçiş

Next

Yorum yapın