Bebeklerin Emekleme ve Yürüme Süreci

| |

Bebek sahibi olan birçok anne ve baba bebeklerinin hem zihinsel hem de fiziksel gelişimleri ile yakından ilgilenmek istemektedir. Bebeklerinin ne zaman konuşacağını ne zaman emekleyerek ne zaman yürüyeceğini merak eden ebeveynlerin aklında pek çok soru işareti oluşur. İşte bu yazımızda bu soru işaretlerinin cevaplarını sizler ile paylaşacağız.

Bebeğim Ne Zaman Yürüyecek?

Yeni doğan bebeklerin yatar pozisyondan dikey pozisyona geçebilmeleri ortalama olarak 18 ay sürmektedir. Bebeğin ilk aydan itibaren ince, sert bir şilte üzerinde yerde vakit geçirmesine imkân sağlamak söz konusu sürecin gerçekleşmesi açısından önem taşır. İlk aylarında bebekler yüzükoyun yatarlarken ilk olarak başlarını yatar konumda her iki tarafa doğru çevirebilmeye sonra da kollarının desteği ile yerden 5 ile 10 cm kadar yukarı kaldırarak durabilmeye başlarlar. 3. Aylarının sonunda ise bebekler oturur konuma getirildiklerinde boyun kasları yeteri kadar geliştiği için başlarını dik olarak tutabilmektedirler. Başlarını gövdelerinin farklı bölümlerinden bağımsız hareket ettirebilen bebekler 3 ile 5.ay arası yine şiltenin üzerinde ilk olarak yan sonra ise tam olarak dönebilmeyi öğrenirler. Bu aşamada omurganın bel ve göğüs bölgesinin dik durumda kontrolüdür. 4. ve 5. aylarda arka, yan ve önden belini desteklediğiniz bebeğini oturabilir kısa bir süre sonra ise arkaya, öne ya da yana yatar. İlerleyen dönemlerde bebeğinizin omurga kasları güçlenmeye devam ettikçe dik oturma süresi de uzayacaktır. 9. Aydan itibaren bebeğiniz rahatlıkla oturabilir. Denge sorununu çözen bebekler ileri doğru hareket etmeye başlarlar.

Bebeklerin Emekleme Şekilleri Farklılık Gösterebilir Yerde yüzükoyun olarak bıraktığınız bebeğinizin ileri doğru hareket için kendine has yöntemi ve stili vardır. Kimi komanda pozisyonunda vücudunu kolları ile çekerek ilerler kimi de el ve ayaklarını kullanarak standart olarak emekler. Ancak tüm bebekler emeklemeyebilir. Bazıları oturmayı öğrenmelerinin arından kendi boyuna uygun yükseltilere tutunarak kendini yukarı çeker ve ayağa kalkmaya başlar. Ayakları üzerinde öğrenen bebek yan yan tutunarak ilerlemeye başlar. Cesaret toplamasının ardından ise kimi bebekler günler içerisinde kimileri ise aylarca sonra tutunmadan ilerlemeye başlayabilir. Genellikle bebeklerin yürüme süreçleri maksimumum 18.aylarında tamamlanmış olur. Burada unutulmaması gereken nokta bebek hazır hissettiğinde kas gelişimizin verdiğinde oturmayı, sıralamayı ve yürümeyi öğreneceğidir.

Previous

Bebeklerin Düşünme Yapısı

Bebeklerin Konuşma Süreci

Next

Yorum yapın