Bebeklere Eğitim ve Öğretimi Sevdirme

| |

Bebeklere eğitim ve öğretimi sevdirmenin ilk ve en geçerli yolu hiç şüphesiz ki oyundur. Onlara oyun yardımı ile dilediğiniz eğitim ve öğretimi hem en kolay yoldan hem de en kısa sürede verebilirsiniz.

Eğlence Eğitimi İçin Oyun

Bebeğinizin eğlence becerisini geliştirebilmek için birbirinden farklı birçok oyundan yararlanabilirsiniz. Ancak, tam olarak hangi oyunu oynamanız gerektiğini bilmiyorsanız sizler için aşağıda bahsettiğimiz oyundan yararlanabilirsiniz.

Çocuğunuzun sığabileceği büyüklükte bir kutu alın ve kutuya onun kafasını rahatlıkla dışarıya çıkarabileceği kadar büyük bir delik açın. Daha sonra onu kutuya girmesi için yüreklendirin. O kutunun için ve siz ise kutunun dışındayken onunla eee- cee oyunu oynayın. Çocuğunuz ya da siz o kafasını kutudan çıkardığında eee- cee diyebilirsiniz.

Bir… İki… Üç… Diye sayarak sonrasında eee-cee diyerek onun beklentisinin artmasını sağlayın. Başınızı kutunun deliğinden geçirdiğinizde ise mimiklerinizi değiştirin. Örneğin komik bir surat yapın veya boynunuza bir fular takın yada bir gözlük takın. Bu durum, oyunu onun için çok daha eğlenceli hale getirir.

Koordinasyon Eğitimi İçin Oyun

Çarşafları, yastıkları ya da kutuları kullanarak bir tünel yapabilirsiniz. Hazırladığınız tünelden emekleyerek nasıl geçilebileceğini çocuğunuza gösterin. Ona ‘’Hadi bakalım tünelden geçelim artık’’ deyin. Emeklemeye başlayarak onun da sizi takip etmesi için onu teşvik edin. Emekleme esnasında da ona ‘’ şuan tünelden geçiyoruz’’ gibi açıklamalar yapın. Tünelin ucuna ulaştığınızda ise ona dönerek ‘’ Artık tünelin sonuna geldik’’ deyin.

Ardından yeniden tünele geri dönün ve ona dönerek ‘’yeniden tünelin içinden geçiyoruz’’ deyin. Bu oyunu o sıkılana dek devam ettirebilirsiniz. Böylece onun koordinasyon becerisinin ciddi oranda gelişmesine destek olabilirsiniz.

Konsept Geliştirme, Arşivleme ve Görsel Ayrım İçin Oyun

Çocuğunuza dilediğiniz bir renkte el işi kağıdı verin. Kendisinde bulunduğu yerde aynı rengin değişik tonlarında olan objeleri bulmasını ve tonlarını elinde bulunan el işi kağıdı ile karşılaştırmasını isteyebilirsiniz. Yalnızca koyu yeşil gibi basit kavramların yerine parlak mavi ve turkuaz gibi kavramları kullanın.

Yukarıda sizler için paylaştığımız oyunların yanı sıra daha birçok eğlenceli oyun ile çocuğunuzun gelişim ve öğrenme sürecini eğlenceli bir sürece kolaylıkla dönüştürebilirsiniz.

Previous

Bebeklerde Deniz Korkusu ve Yüzme

Bebeklerin Düşünme Yapısı

Next

Yorum yapın