Bebeklerde Planlı Gelişim Nasıl Olmalı?

| |

Bebeklerin gelişim süreci son derece önemli bir konudur. Anne adayları daha bebekleri doğmadan önce bilgilenmek için araştırmalar yapıp bebeklerinin gelişim süreleri hakkında fikir edinmektedir. Dünyaya gelen bebek böylece sağlıklı mı? değil mi? nasıl beslenmeli? uyku süresi nasıl olmalı? Hatta geleceği ile ilgili olarak bazı planlar bile yapılmaya başlanır. Anneler bebeklerinin ilgi alanlarından eğitimine kadar uzun vadeli planlar yapma konusunda bile kendisini engelleyemez. Kısaca topluma yeni bir bireyin kazandırılması için önce anne, baba ve diğer aile büyükleri ile başlayan süreç, eğitimi ile okullarda devam etmektedir.

Planlı Gelişim Neden Önemlidir?

Bebek doğduğu andan itibaren hem fiziksel hem de zihinsel gelişiminin yakından takip edilmesi gerekmektedir. Bu da bebeğin beslenmesinden uyku düzenine, emeklemesinden diş çıkarmasına, yürümeye başlamasından konuşmaya başlamasına kadar sıra ile sürekli bir değişim ve gelişim içinde devam eden bir süreçtir. Hızla geçen bu kısa dönemler başta anne ve babayı oldukça heyecanlandırmaktadır.

Planlı gelişim önceden bilgi sahibi olup, bebeğin büyüme seyrindeki gelişmelerde normal mi gelişiyor? yoksa bazı aksaklıklar oluyor mu? Oluyorsa sebebi neler olabilir? Gibi sorunlara zamanında müdahale yapılması için çok önemli bir konudur. Örneğin; İlk aylarda sese, ışığa tepkisiz olması, sürekli ağlaması, iştahsızlığı ya da yürümesinin gecikmesi gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden doktora müracaat edilmesi gerekmektedir.

Planlı Gelişimin Yararları Nelerdir?

Bebeğin büyümesi, gelişimi belli bir seyir üzerinde ve hızlı gerçekleşmektedir. Doğduğu andan itibaren hızlı gelişen bebeğin hangi dönemlerde neyi yapması ya da yapamaması gerektiği bellidir. Anne ve babalar bu seyir üzerinden bebeklerinin kilolarını, boylarını, diş çıkarmalarını, göz ve ten temasına verdiği tepkiyi, emekleme, yürüme gibi daha çok sayıdaki gelişmelerini gün gün takip etmelilerdir. Planlı olarak bebek gelişimini takip etmek olası olumsuzlukların erken fark edilmesini sağlar ve çözüm için çareler aranır. Gecikilen tedavi yanıt vermeyeceğinden, erken teşhis son derece önemlidir. Burada anne ve babalara önemli görevler düşmektedir ve bebeklerini günlük, haftalık ve aylık periyotlarla takip etmelerinin yararlarını göz ardı etmemeleri gerekmektedir.

Previous

Bebek Psikolojik Gelişimi

Bebeklerde Deniz Korkusu ve Yüzme

Next

Yorum yapın