Bebeklerde Deniz Korkusu ve Yüzme

| |

Bazı bebekler hepimizin bildiği gibi sudan hoşlanmamaktadır. Bu nedenle banyo dönemi çoğu zaman oldukça zorlu geçmez ve havuz ya da denize girmektense kumda oynamak isterler. Bu tamamen bebeğin mizacı ile ilgili bir durumdur. Ancak korku faktörü doğuştan gelmeyen öğrenilen bir durumdur. Bu nedenle bu yazımızda suyu sevmeyen değil sudan korkan çocuklar ile ilgili bilgiler paylaşacağız.

Bebekler havuz ve deniz ile tanışma süreçlerinde radarlarını açmakta ve etrafındakilerin nasıl davrandıklarını gözlemleyerek taklit etmektedirler. Onlar için havuzda denizde içerisinde ne olduğunu bilmedikleri devasa su birikintileridir. Bu nedenle de makul ölçüde endişeli ve meraklı olmaları oldukça normaldir. Ancak bebeklerin etrafındaki yetişkinlerin tedirgin olması onlarında tedirgin olmasına neden olmaktadır.

Bebeğinize Denizi Sevdirmenin Püf Noktaları

Sabırlı Olun;

Bebeğinizi su ile tanıştırırken sabırlı olmaya dikkat etmelisiniz. Deniz ile ilgili aceleci bir tutum sergilemeniz hata yapmanıza neden olabilir. Her çocuğun denize karşı tepkisi değişiklik göstermektedir. Onu denizin kenarında oynaması için bırakarak oynamasına izin verin ve önce suya siz girin. Ancak keyif aldığınızı ona gösterecek şekilde ve onunla ilgilenmeden hareket edin. O zaten tüm radarlarını açmış halde sizi izleyecektir. Bu sayede ona davranışlarınız ile örnek olabilirsiniz.

Bırakın Bebeğiniz Sizi Yönlendirsin; 

Bebeğinizin deniz ile ilk tanışmasında mümkün olduğunca onun sizi yönlendirmesine izin verin. Bu uzun sürecek bir süreç olabilse de emin adımlarla ilerlemek çok daha yararlıdır. Şayet ciddi seviyede bir endişe hissediyorsanız bir şişme havuzu deniz suyu ile doldurarak onu deniz kenarında suya alıştırabilirsiniz.

Bebeğinizi Zorlamayın;

Bebeğinizi suya asla zorla sokmayın. Girince nasılsa alışır diye düşünerek çıkmak için çabalayan bebeğinizi inatla suda tutmayın. Bebek bu aşamada aşırı derecede panikler ve size karşı duyduğu güveni de yitirir. Bir daha siz aynı şeyi yapmasanız dahi o yapacağınızı düşüneceği için suya karşı gösterdiği tepki daha da artış gösterecektir.

Oyun En İyi Yöntemdir; Bebek için dünya çok fazla belirsizliğin olduğu bir yerdir. Bu sebeple yetişkinlere normal gelen şeyler onlar için korku nedeni olabilir. Çocuğunuzu denize alıştırmak istiyorsanız öncelikle onunla deniz kenarında kumdan kaleler yapabilir, daha sonrasında denize yakınlaşması için oradaki kumların ıslak olduğunu ve kalelerin çok daha güzel yapılabileceğini söyleyebilirsiniz. Bu sayede bebek yavaş da olsa denize adım adım yaklaşacaktır.

Previous

Bebeklerde Planlı Gelişim Nasıl Olmalı?

Bebeklere Eğitim ve Öğretimi Sevdirme

Next

Yorum yapın