Bebek Psikolojik Gelişimi

| |

Bebeklerin fiziksel gelişimlerinin önemli olması kadar, psikolojik gelişimlerinin de oldukça kritik bir konu olması annelerin bu alandaki farkındalıklarının artırılmasını gerektirir. Kişilik gelişimi, karakterin farklı noktalar ve unsurlar ile oluşmaya başlaması gibi durumlar, hayat boyu sürecek olan psikolojik gelişimin başlangıçlarını oluşturur. Üstelik bu süreç, 0 – 3 yaş arası dönemde başlar.

İlk Psikolojik Gelişim Etmenleri Görülüyor

Bebeklerin doğduklarından itibaren içe dönük bir hal takılması doğaldır. Çünkü temel fiziksel ihtiyaçlar haricinde bebeğin herhangi bir atılımı yoktur. Ancak anne ile kurulan diyalogda, ister istemez bir bütünlük ortaya çıkar. Bebek fiziksel ihtiyaçlarını giderirken sürekli yanında olan annesi ile kendisini ayrı tutmaz. Bu şekilde de psikolojik etmenler ortaya çıkmaya başlar.

Tatillerde beraber olan, asla yalnız bırakılmayan ve sevgi ile çevrelenen bebeklerde temel güven duygusu oluşur. Bebeğin hayat boyu takınacağı belli başlı tavırların kökeni bu süreçte ortaya çıkar. Bundan dolayı annelerin kesinlikle bebeklerini yalnız bırakmamaları ve ilgiyi eksik etmemeleri öğütlenir. Ardından da bebeğin dış dünyaya dönmeye başlaması görülecektir.

Duygusal Gelişim Önemli

4 – 5 aylık dönemde, insanları tanıyarak tepki vermeye başlayan bebekler, 7 – 8 aylık dönemde ise daha sosyal bir hayatın içine girebilirler. Vücutlarını tanıyan, oyuncakları ile oynayan ve daha hareketli bir sürece dâhil olan bebekler, benimsedikleri oyuncakları ya da ayıcıkları ile de iletişim kurarlar. Bebek adına bu durum oldukça önemli bir psikolojik faktördür ve bebeğe sahiplenmeyi öğretir.

Bebeklerin 15 ile 24 ay arasında yaşadıkları dönem ise hem psikolojik olarak, hem de fiziksel olarak anne ve bebeği yoracaktır. Çünkü bu dönemde, bebekler dış dünyayı keşfe ilerleyip geri dönerler ve bu yeniden yakınlaşma durumunda duygusal yoğunluk anne ve bebeği yıpratabilir. Uyku ve yemek düzeni ile ilgili sıkıntılar ortaya çıkabilir. Anneye düşen güven duygusunu kırmadan ve bebeği şefkatten uzak tutmadan kucaklamaktır. 36 ayın ardından birey olmaya başlayan bebekler kendilerince belirledikleri yollardan gidip karakterlerine has tavır ve davranış takınabilirler. Bu süreçte de annelerin bebeklerini desteklemesi ve psikolojik olarak onları rahat hissettirmesi şarttır.

Previous

Bebek Hastalıklarında İzlenmesi Gereken Yol

Bebeklerde Planlı Gelişim Nasıl Olmalı?

Next

Yorum yapın