Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Çalışır?

| |

Birikim yapmak isteyen ve tasarruflarını değerlendirmek isteyen insanlar için en güzel seçenek altındır. Altın birikimi eskiden evlerde (yastık altında), bilezik olarak kollarda ya da kadınlar arasında günlerde toplanarak biriktirilirdi. Fakat artık bankalar vadeli ve vadesiz olmak üzere altın hesapları açarak altın tasarrufunu destekliyor. Kısaca altın her dönemde olduğu gibi günümüzde de tahtını korumaya devam ediyor.

Bankada Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalarda altın hesapları iki şekilde açılır. Biri vadeli altın hesabı diğeri ise vadesiz altın hesabıdır. Vadesiz olarak açılan altın hesabında faiz almak mümkün değildir. Fakat, vadeli olarak açtığınız altın hesabında faiz almak mümkündür. Yani müşteri faiz almak istiyorsa ve uzun vadede altınlarını bozdurmayı düşünmüyorsa, vadeli altın hesabı açtırmalıdır. Faiz almak istemiyorsa ve her an altınlarını bozdurma durumu söz konusu ise, vadesiz altın hesabı açtırmalıdır.

Şayet bir bankanın müşterisi iseniz, bu işlemi internet bankacılığı aracılığı ile yapabilirsiniz. Eğer bankanın müşterisi değilseniz şubeye gitmeniz gerekmektedir. Yatırım yapılacak olan altınların değerleri, banka eksperleri tarafından değerlendirmeye alınır ve biçilen fiyat karşılığı müşteri içinde uygunsa bankaya yatırılır.

Avantajları Nelerdir?

  • Evde güvende olmayan ve her an çalınma riski olan altınlar bankada her zaman daha güvenlidir.
  • Birikim daha kolay yapılır. Evde ya da sürekli yanınızda olan altınlar her an bozdurulup paraya çevrilmek için daha müsaittir. Oysa bankaya yatırıldığı zaman kolay ulaşılamadığından, bozdurulmadan önce daha düşünceli davranılır.

Birikimli Altın Hesabı Nedir?

Türk parası, döviz ya da kredi kartı ile 5 gramdan başlayarak 100 grama kadar satın alıp, altın hesabınızda biriktirebileceğiniz işlemlerdir.

Altın Hesabı Nasıl Kapatılır?

Altın hesabı için, aynı açma işlemi gibi ATM’lerden, internet bankacılığından ya da şubeye giderek kapatma işlemi yapılabilir. Altın hesabını kapatıldıktan sonra, herhangi bir maddi kayıp yaşamadan biriken altınları geri almak mümkündür. Öncelikle hesabı kapatmadan yapılması gereken işlem, hesapta bulunan altınları o günkü değerinden nakit paraya çevirmek gerekir. Paraya çevrilen miktar, altın hesabından, nakit hesaba aktarılır ve ardından altın hesabı kapatılabilir.

Previous

Selülitli Görünümü Azaltmak İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

İnce Telli ve Az Saçlar Nasıl Gür Gösterilir?

Next

Yorum yapın