Ay Ay Bebeklerin Yürümesi

| | ,

Bebeklerin gelişimleri ile ilgili pek çok önemli konu başlığı varken, bebeklerin yürümeleri de aileleri fazlası ile heyecanlandıran bir durumdur. Çünkü anne ve babalar bebeklerinin ilk adımları hakkında her zaman için fazlaca heyecan duyarlar. Bu noktada bebek gelişimi ile doğrudan bir ilgisi bulunan söz konusu süreç, doğru ve düzgün adımlar ile desteklendiği takdirde bekleyişin yerini büyük bir mutluluk alacaktır.

Ne zaman Yürümeye Başlayacak?

Genel anlamda bakıldığında, her bebek 11 ve 18 aylık dönemleri arasında ilk adımlarını atıp yürümeye başlayabilir. Kemik gelişimi, vücudun farkına varma, ağırlığını hissetme gibi bir takım önemli unsurlar, bebeğin yürümesini hızlandıran etkenler arasında bulunur. Bir bebek tam anlamı ile yürümeye başlayabilmek için yaklaşık 1000 saat kadar pratik yapmalıdır. Bebek doğduğundan itibaren az da olsa başlayan yürüme pratikleri ve adım denemeleri 1 yıl kadarlık bir süre içinde meyvelerini verir.

Bebekler doğumlarından itibaren yürüme refleksine sahip olarak kendilerini gösterirler. Örneğin bebeğinizi kucağınıza aldığınızda, bir anda dizlerinizin üstünde ayakta durmaya çalışan bir yapının olduğunu görürsünüz. Bebekler kas ve kemik gelişimlerini güçlendirdikçe daha çok deneme yaparlar.

9 aylık iken oturma ve yuvarlanma konusunda eğilimlerini gösteren bebekler, ardından ayakta durmaya başlarlar. Daha sonrasında ise denge kurma denemeleri ve denge kurdukça da özgüven duyma hissi öne çıkar.

Bebeklerde ilk adım, ilk 9 ayın ardından, 12 aylık sürece kadar olan dönemde atılır. Bebekler 14 ila 15 aylık süreçlerine girdiklerinde ise iyiden iyiye yürümeyi sökerler.

Ancak bunlar keskin ve sert kurallar değildir. Bir bebek normalden çok daha önce yürümeye başladığı gibi, aynı zamanda geç zamanlarda da yürümeyi öğrenebilir.

Sıkıntılı Süreçler

18 aylık dönemi de geride bıraktığı halde halen yürüme eğilimi göstermiyor ise, bebeklerin bu konudaki sıkıntıları gelişimleri ile ilgili olabilir. Bu dönem anne ve babalarca iyi şekilde takip edilmelidir. Eğer bebekler oyuncakları arasında koordinasyon sağlayamıyor, konuşamıyor ve anlamsız bakışlar sergiliyor ise muhtemel bir gelişememe sorunu ile karşı karşıya kalınabilir. Bu tür zamanlarda doktor desteği gerekir.

Previous

Hamile Kalmak İsteyenler Bu Gıdalardan Uzak Durmalı

Alzheimer Hakkında Geniş Bilgi

Next

Yorum yapın