Açlıkla Baş Etmek İçin 5 Etkili Yol

| | ,

Açlık sorunu, dengesiz beslenme sonucu kan şekerindeki dalgalanmalardır. Kan şekerinin aniden düşmesi, kriz halinde yemek ve aşırı tatlı isteği ortaya çıkartır. Bu ihtiyacı karşılamak için, aşırı yenen yemekler, tatlılar kontrolsüz ve aşırı kilo alımını ortaya çıkartarak kardiyovasküler hastalıkları ortaya çıkartır. Bu sebeple açlık krizlerinin önüne geçmek çok önemlidir.

Açlıkla baş etmek, beslenme alışkanlıklarında ufak tefek değişiklikler yaparak ve kendinizi aç bırakmadan da mümkün olmaktadır.

Açlıkla Baş Etmek İçin Neler Yapılmalıdır?

  1. Kahvaltıyı ve Kahvaltıda Proteini Eksik Etmeyin;

Günün en önemli öğünlerinden biri olan kahvaltıyı eksik etmemeniz gerekir. Gece boyunca kan şekeri miktarı çok düştüğü için, vücuttaki metabolizmayı harekete geçirmek ve gün içinde açlık kriziyle karşılaşmamak için güne kahvaltısız başlamayın. Özellikle kahvaltıda protein tüketmek, sizi gün içinde dinç tutacaktır. Yumurta, beyaz peynir ve süt kahvaltının olmazsa olmazlarıdır. Ayrıca, ara öğünü ihmal etmeyin, düzenli öğün tüketmek kan şekerini dengede tutar. Fakat öğün aralarında açlık hissi oluşursa, yoğurt, kraker veya kuru meyve tüketebilirsiniz.

  • Tatlı İhtiyacını Meyve ile Karşılayın;

Yemek düzeninize dikkat etmenize rağmen zaman zaman tatlı ihtiyacı hissedebilirsiniz. Tatlı ihtiyacınızı posa içeriği yüksek meyveler ile karşılayabilirsiniz. Fakat 1 gün içinde en az 1 en fazla 3 porsiyon meyve tüketmeye özen göstermelisiniz. 1 elma, 4-5 tane kayısı, 15-20 tane üzüm, 1 tane şeftali ya da 1 tane portakal, her biri 1 porsiyon meyveye denk olarak hesaplanır. Ara sıra kuruyemiş atıştırın, ana öğünlerden yaklaşık 2 saat sonra mide kazınmaları başlayabilir. Bu midenin verdiği sinyal, kan şekerinin düşmeye başladığının sinyalidir. Bu durumda mideye uzun süre tokluk veren ceviz, badem veya fındık tüketmek doğru bir seçimdir. Fakat abartmadan kuruyemişi 1 avuçtan fazla tüketmemeye de özen gösterin.

  • Su İçmeyi Unutmayın;

İnsan vücudunda su ihtiyacı karşılanmadığında, beyin kendini aç hissedip sinyal vermeye başlar. Bu sebeple yeterince su tüketmek çok önemlidir. Yetişkin bir insanın kilo başına 30 ml su tüketmesi gerekir. Örneğin, 70 kilo bir insanın günde en az 2 litre su tüketmesi gerekir. Su içmeyi sevmeyen kişiler, limon dilimi, salatalık dilimi, nane yaprağı gibi aroma vericilerle suyu tatlandırabilir. Ayrıca çubuk tarçın kullanabilirsiniz, tarçın, vücuttaki insülin seviyesini dengelediğinden kan şekerinin düşmesini önler ve tokluk hissi verir. Çubuk tarçını, yeşil çay içerisine, bitki çaylarına hatta su içerisine bile ekleyerek tüketebilirsiniz.

  • Kefir Tüketin;

Kefir çok faydalı ve sağlıklı bir içecek olmasının yanında en büyük özelliği tok tutucu olması ve kan şekerini dengeleyici olmasıdır. İçeriğindeki protein sayesinde uzun süre tokluk hissi verir. Kefir tüketmeyi sevmeyen kişiler, içerisine meyve rendeleyerek tüketebilir.

  • Tam Tahıllı Ekmek Tüketin;

Tam tahıllı un ile yapılan ekmekler, beyaz undan yapılan ekmeklere göre, midede daha uzun kalıyor ve sindirimi yavaşlatıyor. Böylece kan şekeri dengelenerek açlık krizinin önüne geçilmiş oluyor. Ayrıca salata tüketmelisiniz, çiğ sebzeler, posa içeriği yüksek olduğundan mutlaka her öğünde tüketilmelidir. Salataya 1 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde zeytinyağı ve limon koyulabilir.

Previous

Bakugan Nasıl Oynanır?

1 Ayda 5 Cm Saç Uzatan Kür Tarifi

Next

Yorum yapın