2+2 Lastik Örgü

| |

Kazak ve hırka örerken etek ve kol ağızlarında kullanılan bir örgü çeşididir. 2 ters iki düz örüldüğü için elastiki bir esneme payı olduğundan bu isim verilmiştir.

2+2 Lastik Örgü Malzemeleri;

Şiş kalınlığı ile ip kalınlığı uyumlu seçilmeli ve ipin türüne göre şiş kullanılmalıdır.

2+2 Lastik Örgü Yapılışı;

Önce başlayacağınız kazak ya da hırkanın bel ya da kol ağzına göre ilmek atın. (İpinizin ve şişinizin kalınlığı ya da inceliğine göre ilmek sayısı değişecektir. Şiş ve ip kalınlaştıkça ilmek sayısı azalır, ip ve şiş inceldikçe ilmek sayısı artmaktadır.)

Sonra ilk sıradan başlayarak ipi şişin arkasına atıp 2 ilmek düz örgü ile başlayıp ardından ipi şişin önüne alıp 2 ilmek ters örgü örün.

Daha sonra 2 düz 2 ters şeklinde örmeye devam edin.

Bir sıra bitince tekrar 2. Sıraya başlayın ve yine aynı şekilde 2 düz iki ters olarak örmeye devam edin. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu düz ilmekler yine düz olarak, ters ilmekler de ters olarak örülmelidir.

Tersin üzerine düz, düzün üzerine ters örgü ile örmek lastik örgü olmaz. Yani elastiki bir görünüm elde edemezsiniz. Oysa terse ters düze düz örgü ile her sırada aynı şekilde bir sonraki sıraya geçilirse tıpkı akordeon gibi esneyip büzüldüğünü görebilirsiniz. Bu nedenle kazak ve hırka etek ve kol ağızlarında kullanılan bir örgü çeşididir.

Previous

Ali Nazik Kebabı

Adobe Flash Player Sistem Gereksinimleri

Next

Yorum yapın