SON EKLENENLER

“RAHAT HAFTA”

Günaydın,

Önümüzdeki Pazar Paskalya öncesi Cuma günü pek çok piyasa tatil olacağı için kısa bir hafta geçireceğiz. Veri açısından hafif bir gündeme sahip olsak da

1. Ukrayna merkezli gelişmeler,
2. Çarşamba günü açıklanacak Çin GSYİH verisi,
3. ABD’de geçtiğimiz hafta başlayan bilanço sezonu ve
4. Avrupa Merkez Bankası merkezli tartışmalar

kısa haftayı oldukça zor hale getirebilirler.

Bu sabah da haftaya Asya’nın “risk-temkinli” başladığımızı gözlemliyoruz. Japon Yeni’nin ABD Doları karşısında 101,5 seviyesindeki seyri ile NIKKEI225 yatay işlem görmekte. Avustralya ASX200 %0,9 Çin SHCOMP %0,4 oranında değer kaybetmekte. Kore endeksi KOSPI’yi de yatay seyretmekteyiz. Vadeli piyasalarda da ABD endeks kontratları %0,2 oranında değer kaybetmekteler. Altın ons başına 1.326 ABD Doları’na yükselirken Türk Lirası da ABD Doları karşısında 2,12 seviyesine doğru zayıflamakta.

“Risk-temkinli” yaklaşımın yerel varlıklarda hissedilmesi mümkün. Bu hafta Türk Lirası baskı altında kalmaya devam edebilir ve iç piyasalar da bundan etkilenecektir. Yarın açıklanacak Ocak ayı istihdam verisinin 3 aylık gecikme nedeniyle her zamanki gibi piyasa fiyatlaması üzerinde etkisi olmasını beklemiyoruz. Cuma günü öğleden sonra TCMB’nin açıklayacağı beklenti anketi önümüzdeki Salı PPK öncesi Türkiye’de takip edilecek tek piyasa hassas veri açıklaması konumunda.

Risk olumsuz gelişmeleri dengeleyebilecek dinamik, ABD’de Nisan ayına ilişkin açıklanacak FED bölgesel faaliyet endeksleri, Bej Kitap ve Mart ayı genel makro verilerin “ertelenmiş talep”e işaret etmeleri olabilir. Soğuk geçen kış aylarının ardından ekonominin “ertelenmiş talep” ile yılın ikinci çeyreğinde başlayarak ivmelenmesini bekleyen bir argüman bulunmakta.

Küresel tarafta İngiltere’de para politikasının değişkenleri enflasyon ve işsizlik oranı takip edilirken, ABD’de perakende satışlar, sınai üretim, tüketici enflasyonu ve FED’in bölgesel ekonomik faaliyet endekslerinde soğuk geçen kış aylarının ardından havaların ısınmasıyla beklendiği gibi “ertelenmiş talep”in ortaya çıkıp çıkmadığı anlaşılmaya çalışılacak. Nisan ayı FOMC öncesi Bej Kitap ise Çarşamba günü TSİ 21:00′de yayımlanıyor olacak.

Euro Bölgesi’nde ise bugün TSİ 12:00′de açıklanacak Sınai Üretim verisinin geçtiğimiz hafta açıklanan Alman ve Fransız verilerinin ardından sürpriz yapması beklenmiyor. Euro Bölgesi’nde ekonomi yılın ilk çeyreğinde topralanmaya devam etti. Çarşamba günü niahi olarak güncellenecek Mart TÜFE ise Euro paritelerinde oynaklıığa neden olabilir. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, ay başında %0,5 oranına kadar yavaşladığı açıklanan enflasyonun Nisan ayında Paskalya nedenli baz etkisi nedeniyle %1′e doğru hızlanmasını beklemekte. Çarşamba günü Mart ayı verisi %0,5 güncelleniyor olacak. Draghi’nin haklı olup olmadığını ise ay sonunda Nisan ayı verisi geçici olarak açıklandığında anlayabileceğiz.

 

Hakkında ansiklopedikbilgi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top