SON EKLENENLER

“POZİTİF TON”

, 14 Mart 2014
Günaydın,

Dün sabah haftaya “risk-temkinli” başlayan piyasalar öğleden sonra ABD’den gelen olumlu hem makro hem mikro veri akışı ile risk algısını pozitife çevirdiler (“Rahat Hafta“, 14 Nisan 2014).

1. Citi Bank beklentilerden daha iyi sonuç açıklarken
2. Mart ayı perakende satış verisi aylık bazda %1,1 artış oranı ile %0,7 seviyesindeki piyasa beklentisinden daha iyi kaydedildi ve
3. ABD Meclisi Bütçe Araştırma Merkezi bu yıl kamu maliyesinin Lehman’dan beri en iyi performansı göstereceğini açıkladı.

Bunların arasında en önemlisi perakende satış gelişmeleri. Çünkü bu veri, soğuk geçen kış aylarının ardından havaların ısınmasıyla “ertelenmiş talep”in ABD ekonomisinin tahmin edilenden daha fazla ivmeleneceği argümanına sahip gözlemcilerin aradığı sinyallerden ilki. Perakende satış verisini yarın açıklanacak ulusal üretim verileri ve hafta genelinde açıklanacak bölgesel ekonomik faaliyet endekslerinin teyit edip etmeyeceği risk algısının ne ölçüde güçleneceğini belirlemiş olacak. Bugün TSİ 15:30 açıklanacak Mart ayı TÜFE verisi (beklenti %1,4) sürpriz yapmadıkça piyasa etkisi sınırlı olacaktır.

Türkiye’de TÜİK TSİ 10:00′da Ocak ayı İstihdam verilerini açıklıyor olacak (“İstihdam Dosyası – Mart 2014“, 26 Mart 2014). Verideki gecikme nedeniyle piyasa etkisi olmasını beklemiyoruz. İstihdam, özellikle kadınların işgücüne katılımı, Türkiye ekonomisine güç kazandırmaya devam etmekte.

Bu sabah Asya piyasalarının dün ABD’deki risk pozitif gelişmeleri fiyatladığını gözlemliyoruz. Bunun belirli ölçüde dün ikinci seans sırasında yerel piyasalarda gerçekleştiği söylenebilir. Yine de ABD vadeli piyasalarda endeks kontratlarının %0,05 kadar primli seyretmesi, Japon Yeni’ndeki değer kaybı ve Altın fiyatlarındaki geri çekilme risk algısında genel olarak iyileşmeye işaret etmekte. İç piyasaların risk algısından destek bulmaları mümkün. TSİ 12:00′de Almanya’da açıklanacak ZEW Beklenti Endeksi gün içerisinde risk algısını değiştirebilecek bir gelişme. Endeksin Aralık ayında 62 değeriyle zirveye çıktıktan sonra bu sene başındaki risk hassas gelişmelerle kademeli olarak geri çekilmeye devam etmesi beklenmekte. Mart ayında 46,6 değerine kadar gerileyen endeksin Nisan ayında da 45,0 değerinde açıklanması bekleniyor. Bu değerler Euro Bölgesi’ndeki topralanmayla uyumlu olacak şekilde uzun dönem ortalama 23,9′un bir hayli üzerinde!

TSİ 11:30 İngiltere TÜFE verisi Sterling’in bugükü yönünü belirlerken (yarın işsizlik oranı trend açısından daha önemli) FED Başkanı Janet Yellen TSİ 15:45′de konuşma yapıyor olacak. Kendisinin yarın akşam yapacağı konuşmanın daha önemli olduğunu ve para politikası ile daha ilişkili olmasının beklendiğini not edelim.

İyi Seanslar…

Hakkında ansiklopedikbilgi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top