SON EKLENENLER

Özlenen Yelken

Günaydın,

FED Başkanı Janet Yellen’ın bu hafta içerisinde gerçekleştireceği konuşmalardan önemli olanı Çarşamba günü New York Ekonomi Kulübü’ndekiydi. Para politikasına ilişkin görüşlerini dünkü konuşmasında ifade eden Yellen, FED’in ekonomiyi desteklemeye takvimde gün işaretlemeksizin devam edeceğini belirtti. Ekonomide “tam istihdam” koşullarının ancak 2016 yılı sonunda belirmesini beklediklerini ekleyen Yellen, bugüne kadar FED tahminlerinin hep olumsuz sürprizlerle karşılaştığını, hiç pozitif sürprize rast gelmediklerini açıkladı.

Yellen’ın konuşmasıyla ABD’de hisse senedi endeksleri güçlendiler. Küresel lider endeks S&P500 %1,05 oranında artarken satış baskısı altında kalan teknoloji endeksi NASDAQ da %1,29 oranında değer kazandı. DXY 80 seviyesinin altındaki seyri ile FED’in genişlemeci duruşunun simgesi Dolar güçsüzlüğüne işaret ederken ABD 10 yıllık getiri oranı da %2,62 ile %2,75 ya da %3,00 eşiklerinden bir hayli uzakta.

Yellen etkisiyle bu sabah Asya’da risk iştahını olumlu gözlemlemekteyiz. Hindistan ve Endonezya Rupi çifti ABD Doları karşısında değer kazanmakta. Türk Lirası da bu sabah ABD Doları karşısında 2,1360 seviyesinde yatay. Türkiye’nin Ukrayna riski ve petrol fiyatlarının yeniden varil başına 110 Dolar’a yaklaşmasıyla Asya’daki denklerine karşı bir miktar daha zayıf performans göstermesini normal karşılamak gerekiyor. Geri çekilmelerin alım fırsatı olduğu görüşümüzü korumaktayız. Türk Lirası’ndaki baskının önümüzdeki hafta Perşembe günü Para Politikası Kurulu’na kadar sürmesi mümkün. Uzun vade dinamiklerde ise ekonomi gücünü korumakta ve ülke risk primi gerilemeye devam etmekte (CDS son değer 206 baz puan).

Bu sabah Brezilya Reali’ni 2,24 seviyesine değer kaybedip Türkiye ve diğer Gelişmekte Olan Ülke’lerden ayrışırken görmekteyiz. Bunun sebebi Merkez Bankası Başkanı Alexandre Tombini’nin gıda enflasyonu ile ilgili olumlu açıklamaları. Başkan’ın açıklamalarının ardından piyasa merkez bankasının kuru desteklemekten vazgeçebileceğini fiyatlamakta. Türk Lirası ile birlikte hareket eden Brezilya Reali eğer Türkiye’de kuru etkileyecek bir genişleme adımı atılmazsa (ki biz böyle bir karar TCMB’den beklemiyoruz) ayrışabilir. Bu ayrışmada Türk Lirası değer kazanmaya devam edecektir. Bunun için önümüzdeki hafta PPK’yı beklemek gerekiyor.

Pazar günü Paskalya olması nedeniyle yarın ABD ve çeşitli Avrupa ülkelerinde piyasalar kapalı olacak. Uzun haftasonu tatili öncesi yurt dışı piyasalarda kar satışları gözlemlenebilir. Türkiye’de ise risk pozitif ortama rağmen petrol fiyatlarındaki yükselme nedeniyle dün tecrübe edindiğimiz gibi sınai şirketlerdeki kazançlar sınırlı kalabilir.

İyi Seanslar…

Hakkında ansiklopedikbilgi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top